Spółdzielnie energetyczne dostaną dedykowany system wsparcia
Podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, na którym rozpoczęto procedowanie zgłoszonego przez Ministerstwo Energii projektu nowelizacji ustawy o OZE, wiceszef tego resortu Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, dosyć niespodziewanie, wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia dla zdefiniowanych w tym projekcie spółdzielni energetycznych.
W ostatnich latach Ministerstwo Energii mocno stawiało na wykreowaną przez siebie ideę klastrów energii, których definicję wpisano do nowelizacji ustawy o OZE z połowy 2016 r. Wdrażanie klastrów energii na razie utknęło na etapie prowadzonego przez ME naboru w celu wyłonienia certyfikowanych klastrów energii i na razie trudno znaleźć miejsca, w których urzeczywistniono by pomysły związane z klastrami – mimo ogromnego zainteresowania tym obszarem ze strony inwestorów i samorządowców.
Do tej samej nowelizacji ustawy o OZE z 2016 r. wpisano definicję spółdzielni energetycznych, jednak później Ministerstwo Energii skupiało się wyłącznie na promowaniu klastrów.
W tej sytuacji niespodzianką w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o OZE, którą przygotował resort energii, okazały się zapisy doprecyzowujące obszar spółdzielni energetycznych, a jeszcze większą niespodzianką była ostatnia zapowiedź wdrożenia dla takich podmiotów dedykowanego systemu wsparcia.
Zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji ustawy o OZE, którego procedowanie rozpoczęło się w tym tygodniu w Sejmie, zmianie ma ulec samo pojęcie spółdzielni energetycznych, których pierwszą definicję wpisano do nowelizacji ustawy o OZE z połowy 2016 r.,
Zgodnie z proponowaną nowelizacją, za spółdzielnię energetyczną należy rozumieć „spółdzielnię w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2017 r. poz. 1560 i 1596), której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energii elektrycznej lub biogazu lub ciepła wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej lub sieci ciepłowniczej”.
Ponadto spółdzielnia energetyczna ma spełniać łącznie następujące warunki. Łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji odnawialnego źródła należących do członków spółdzielni ma umożliwiać pokrycie nie mniej niż 70 proc. rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną wszystkich członków tej spółdzielni.
Przynajmniej jedna instalacja odnawialnego źródła energii w ramach spółdzielni energetycznej ma zapewniać stopień wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej większy niż 3504 MWh/MW/rok,
Liczba członków spółdzielni ma być nie mniejsza niż 1000, a działalność takich podmiotów ma obejmować obszar gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej.
Ponadto przewiduje się ograniczenia dotyczące maksymalnej mocy OZE działających w ramach spółdzielni. W zakresie energii elektrycznej maksymalna moc instalacji będzie mogła wynosić 10 MW. W zakresie produkcji biogazu przewiduje się maksymalną wydajność rzędu 40 mln m3, a w przypadku produkcji ciepła w instalacjach OZE w skojarzeniu ich maksymalna moc nie powinna przekraczać 30 MW.
Teraz okazuje się, że Ministerstwo Energii chce wdrożyć system wsparcia dedykowany spółdzielniom energetycznym. Taką deklarację złożył w tym tygodniu w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który przejął nadzór nad obszarem OZE od zdymisjonowanego wiceministra Andrzeja Piotrowskiego.
Na razie wiadomo, że nowy system wsparcia spółdzielni energetycznych ma zostać wpisany do kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, która miałaby się pojawić – zgodnie z zapowiedzią wiceministra Tobiszowskiego – jeszcze tej jesieni.
– Tą ustawą nie zamykamy dyskursu w tej przestrzeni (…) Ta ustawa nie powinna być etapem zamykającym kwestię odnawialnych źródeł energii. (…) Te postulaty, które się pojawią, (…) powinny zostać przeniesione do kolejnej nowelizacji w okresie jesiennym – mówił w środę w Sejmie wiceszef resortu energii, zapowiadając dalsze prace nad regulacjami dla sektora odnawialnych źródeł energii.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.