Współczynniki korekcyjne w nowej wersji ustawy o OZE
Ministerstwo Gospodarki podało, jaką wartość będą miały współczynniki korekcyjne w nowym {więcej}systemie zielonych certyfikatów, który ma obowiązywać od początku przyszłego roku.
„Rzeczpospolita” podała – powołując się na Janusza Pilitowskiego, dyrektora departamentu energetyki odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki – nowe wartości współczynników korygujących wartość zielonych certyfikatów, które mają znaleźć się w drugim projekcie ustawy o OZE, nad którym pracę finalizuje resort gospodarki.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Janusza Pilitowskiego, współczynniki korekcyjne dla poszczególnych rodzajów OZE ulegną istotnym zmianom w stosunku do propozycji współczynników opublikowanych przez Ministerstwo Gospodarki podczas prezentacji pierwszej wersji ustawy o OZE w grudniu ubiegłego roku.
W nowej wersji systemu wsparcia dla OZE, największy poziom zielonych certyfikatów ma przysługiwać fotowoltaice, która w przypadku systemów o mocy powyżej 100 kW, ma otrzymywać 2,85 zielonego certyfikatu.
Wyjątkowo premiowane mają być także hydroelektrownie. Hydroelektrownie o mocy powyżej 20 MW dostaną współczynnik korekcyjny 2,3, mniejsze hydroelektrownie dostaną 2 certyfikaty za każdą MWh energii.
Współczynnik korekcyjny dla farm wiatrowych wybudowanych na lądzie w latach 2013-14 ma wynosić 0,9, natomiast w roku 2015 – 0,85, a w kolejnych latach będzie malał co roku o 0,25 pkt. Farmom wiatrowym na morzu Ministerstwo chce przyznać współczynnik wynoszący 1,8.
Współczynnik korekcyjny dla instalacji współspalających biomasę ma być znacząco zmniejszony – do poziomu 0,3, a w kolejnych latach będzie obniżany jeszcze bardziej, przy czym dla instalacji współspalania oddawanych do użytku w roku 2017 będzie wynosić 0,15, a w roku 2020 wsparcie dla współspalania ma zostać wycofane całkowicie. Ministerstwo Gospodarki podało też planowaną wartość współczynnika dla elektrowni biomasowych (1,15), a także dla biogazowni – w zależności od ich mocy – od 1,4 do 1,5.
Według wcześniejszych zapowiedzi resortu gospodarki, współczynnik korekcyjny dla poszczególnych technologii ma mnożyć cenę zielonego certyfikatu z roku 2012 (286,74 zł/MWh), która w kolejnych latach będzie mnożona przez średnią wartość inflacji z roku wcześniejszego. Przyjęcie takiego mechanizmu obliczania wartości zielonych certyfikatów oznaczałoby kontynuację mechanizmu stosowanego obecnie, a także wycofanie się z pomysłów na obliczanie wartości ZC przedstawionych w pierwszym projekcie ustawy o OZE.
Jak ponadto wynika z informacji przedstawionych wczoraj przez MG, wartości współczynników, tak jak założono w pierwszym projekcie ustawy o OZE, mają podlegać weryfikacji co 3 lata. Zmienione współczynniki mają dotyczyć jednak tylko instalacji nowych, oddanych do użytku już po ich weryfikacji.
Poniżej prezentujemy wartość współczynników korekcyjnych dla poszczególnych odnawialnych źródeł energii oddawanych do użytku w kolejnych latach:
-biogaz rolniczy o zainstalowanej łącznej mocy elektrycznej
gramwzielone.pl