Duża polska uczelnia przejdzie na 100 proc. energii odnawialnej

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zobowiązał się w ramach umowy podpisanej w ramach kampanii „100% Committed” do pełnego przejścia na odnawialną energię elektryczną do 2030 roku.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest pierwszym uniwersytetem w Polsce, który zadeklarował chęć przejścia w pełni  na  odnawialne źródła energii elektrycznej na kampusie uczelni.

W ubiegłym tygodniu rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Andrzej Kaleta, podpisał się pod planem zespołu Climate Reality Project o nazwie 100%Committed (100% Zaangażowania) wraz z prof. Bożeną Ryszawską – liderem Green Team Uniwersytetu Ekonomicznego i Shooką Bidarian – reprezentantką Climate Reality Project.

REKLAMA
REKLAMA

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, złagodzenie zmian klimatycznych i podniesienie jakości powietrza jest priorytetem dla polskich obywateli. Jednym z rozwiązań jest przejście na zieloną energię. Chcielibyśmy być częścią tego procesu zarówno teoretycznie, w naszej pracy naukowej i dydaktycznej, jak i praktycznie, tworząc zielony kampus. Propozycja pani Shooki Bidarian, liderki Climate Reality Project, pojawiła się w odpowiedniej chwili. Nie możemy się doczekać wspólnej pracy – komentuje prof. Bożena Ryszawska, liderka Green Team Uniwersytetu Ekonomicznego.

Węgiel stanowi ponad 80 proc. źródeł energii, a jego spalanie jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce. Zanieczyszczenia pochodzące z elektrowni węglowych odpowiadają za 48 tys. przedwczesnych zgonów w kraju w skali jednego roku. Misją Climate Reality Project jest przyśpieszenie rozwiązań dotyczących kryzysu klimatycznego poprzez uczynienie nieodzownymi najpotrzebniejszych działań na każdym poziomie społeczeństwa. Nasza akcja 100% Commited Campaign ma pomóc społecznościom, spółkom i uczelniom w domaganiu się rozwiązań związanych z czystą energią i wytyczeniu ścieżki na drodze do równowagi ekologicznej – mówi Shooka Bidarian, liderka Climate Reality w Polsce.

Założony przez laureata pokojowej nagrody Nobla i byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Ala Gore’a, Climate Reality Project jest przedsięwzięciem mającym na celu przyśpieszenie przejścia na czystą energię. Dzięki tej inicjatywie, złożonej obecnie z blisko 14 tys. wyszkolonych liderów, Climate Reality Project propaguje poznanie prawdy na temat kryzysu klimatycznego i buduje wsparcie dla rozwiązań opartych na czystej energii.