W tym roku trudniej o dotacje na OZE na Dolnym Śląsku
W wielu dolnośląskich gminach rozpoczyna się realizacja instalacji odnawialnych źródeł energii, która jest efektem ubiegłorocznego konkursu na unijne granty na OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Na jakie konkursy na unijne dotacje w obszarze OZE inwestorzy na Dolnym Śląsku mogą liczyć w tym roku?
W czerwcu br. zaplanowane jest ogłoszenie konkursów na wymianę kotłów oraz inwestycje w OZE. Te konkursy będą jednak realizowane nie w ramach działań zarezerwowanych stricte odnawialnym źródłom energii, które w ramach dolnośląskiego RPO zebrano w ramach działania 3.1 „Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych. W tym roku nie przewiduje się również naboru w ramach działania 3.2 „Efektywność energetyczna w MŚP”, a także w ramach działania 3.3 „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym”.
Nabory wniosków zaplanowano natomiast w ramach działania 3.4 „Wdrażanie strategii niskoemisyjnych”. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca zakłada w tym przypadku ogłoszenie naborów w czerwcu, a rozpoczęcie przyjmowania wniosków planuje się w kolejnym miesiącu.
Jak informuje dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Renata Granowska, trwają jeszcze negocjacje z Komisją Europejską na temat zasad dofinansowania dla tych inwestycji.
Wiadomo, że konkursy będą skierowane m.in. do samorządów, przedsiębiorców, którzy są zarządcami infrastruktury lub świadczących usługi w zakresie transportu, organizacji pozarządowych czy lasów państwowych.
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca zakłada, że będą to trzy konkursy, dzięki którym inwestycje będą zlokalizowane na pięciu tzw. Obszarach Strategicznych Inwestycji, w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz Aglomeracji Jeleniogórskiej.
DIP zakłada przeznaczenie w ramach tych konkursów na dotacje łącznie ponad 47,5 mln zł.
Do dyspozycji inwestorów są również instrumenty zwrotne, czyli niskooprocentowane pożyczki. – Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał już wiele umów z pośrednikami finansowymi, by ci mogli oferować wsparcie zwrotne dla firm. Jest to tzw. wsparcie pozadotacyjne, czyli są to kredyty, poręczenia i pożyczki. Ich warunki są preferencyjne w porównaniu z ofertą komercyjną – zapewnia Renata Granowska.
Jeszcze do 23 marca br. DIP prowadzi nabór wniosków w konkursie na unijne dotacje w obszarze inwestycji w kogenerację. Wnioski o dofinansowanie mogą składać również podmioty planujące budowę takich instalacji, w których zostanie zastosowane OZE. Budżet tego konkursu wynosi 32,9 mln zł.
W tym roku na Dolnym Śląsku będą prowadzone montaże mikroinstalacji OZE w gminach, które są beneficjentami ubiegłorocznego konkursu grantowego w ramach RPO dla Dolnego Śląska z programu 3.1C „Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych”. Maksymalny poziom dofinansowania może sięgać 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Więcej na ten temat w artykule: Na Dolnym Śląsku przybędzie prosumentów.
red. gramwzielone.pl