Nowe cele Nowego Jorku. Offshore, PV i magazyny energii

Nowe cele Nowego Jorku. Offshore, PV i magazyny energii
Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork. Fot. Diana Robinson, flickr cc

Gubernator stanu Nowy Jork wczoraj przedstawił założenia nowej strategii energetycznej, która ma na celu promowanie czystych źródeł energii oraz infrastruktury do jej magazynowania. Podjęte działania mają przełożyć się na liczone w miliardach dolarów oszczędnościach na energii, a także na zwiększenie udziału OZE w stanowym miksie energetycznym do 50 proc.

Biuro gubernatora Nowego Jorku Adrew M. Cuomo zapewnia, że celem nowej strategii jest dalsze obniżanie emisji CO2 z istniejących elektrowni i promowanie w ich miejsce zeroemisyjnych źródeł oraz efektywności energetycznej.

Nowy Jork zna zbyt dobrze skutki dewastacji spowodowanej zmianami klimatu i aby zmniejszyć efekty ekstremalnej pogody i sprawić, aby nasze wspólnoty stały się silniejsze i bardziej odporne, musimy poczynić ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii – zapewnił wczoraj Andrew M. Cuomo.

REKLAMA

Konkretne cele wyznaczone wczoraj przez władze amerykańskiego stanu to m.in. doprowadzenie w ciągu dwóch lat do rozpoczęcia realizacji projektów morskich farm wiatrowych o mocy rzędu 800 MW i stworzenie bazy przemysłowej dla branży offshore, co przełoży się na tworzenie nowych miejsc pracy.

Wskazane wczoraj działania mają prowadzić do przyjętego w roku 2016 przez Nowy Jork celu budowy morskich farm wiatrowych o mocy 2,4 GW do roku 2030.

W celu przeszkolenia pracowników do pracy w firmach związanych z czystą energią w tym roku Nowy Jork ma wydać 15 mln dolarów.

Gubernator Nowego Jorku wyznaczył też cel wyposażenia w instalacje fotowoltaiczne domów zamieszkałych przez 10 tys. osób w gospodarstwach domowych charakteryzujących się niskimi dochodami. Energia z fotowoltaiki ma obniżać koszty eksploatacyjne nawet w domach, na których dachach nie można umieścić paneli fotowoltaicznych.

Władze stanowe zapowiadają też współpracę z lokalnymi podmiotami, której celem będzie „urynkowienie” optymalnych schematów inwestycji w fotowoltaikę dla mniej zamożnych mieszkańców.

Działania podjęte w ostatnich latach przez władze Nowego Jorku w obszarze fotowoltaiki sprawiły, że na koniec 2016 roku zainstalowana moc elektrowni PV wzrosła w tym amerykańskim stanie do 743,65 MW, a tylko w mieście Nowy Jork potencjał PV zwiększył się do 88,42 MW. Tymczasem jeszcze w 2011 r. potencjał fotowoltaiki w stanie Nowy Jork wynosił 83,06 MW, z czego na miasto Nowy Jork przypadało 7,35 MW.

Biuro gubernatora Nowego Jorku podkreśla, że wzrost produkcji energii z farm wiatrowych i fotowoltaiki nie obejdzie się bez magazynów energii.

REKLAMA

Władze Nowego Jorku wyznaczają najambitniejszy spośród wszystkich stanów USA cel w zakresie budowy potencjału magazynów energii. Do roku 2025 mają one osiągnąć moc 1,5 GW.

Adrew M. Cuomo zapewnił, że w roku 2018 stanowe władze będą pracować nad rozpoczęciem realizacji tego celu poprzez wypracowanie odpowiednich praktyk w zakresie przetargów organizowanych przez stanowych dostawców energii, a także poprzez wdrażane przez stanowego regulatora zmiany jeśli chodzi o taryfy operatorów i zasady funkcjonowania hurtowego rynku energii.

W celu promocji tej technologii Nowy Jork ma zabezpieczyć budżet 200 mln dolarów na wsparcie inwestycji w magazyny energii, którego będzie udzielać stanowy NY Green Bank.

Stanowa agencja NYSERDA otrzyma kolejne 60 mln dolarów na realizację pilotaży w obszarze magazynowania energii i eliminację barier inwestycyjnych.

Wraz z realizacją celu magazynowania energii do roku 2025 w stanie Nowy Jork powstać ma 30 tys. etatów w firmach działających w obszarze tej technologii.

Kolejnym beneficjentem stanowej strategii ma być sektor związany z efektywnością energetyczną, który już teraz tworzy około 110 tys. etatów, a który – zgodnie z celem wyznaczonym w roku 2016 – ma korzystać ze środków stanowego Clean Energy Fund z budżetem 5 mld dolarów. Działania podjęte w obszarze efektywności energetycznej mają dać mieszkańcom Nowego Jorku w ciągu 10 lat oszczędności na energii oszacowane na 39 mld dolarów.

W połowie 2016 roku nowojorski regulator stanowego rynku energetycznego zatwierdził cel zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym stanu Nowy Jork do 50 proc. do roku 2030 poprzez narzucenie obowiązku zakupu określonej ilości energii odnawialnej przez stanowe „utilities”. W ubiegłym roku ten cel wynosił 26,31 proc., a w roku 2021 obowiązek ma wzrosnąć już do 30,54 proc.

Ten cel jest realizowany w ramach mechanizmu Clean Energy Standard, który zobowiązuje operatorów energetycznych do zakupu od producentów zielonej energii określonej ilości certyfikatów tzw. Renewable Energy Credits. Przychody ze sprzedaży certyfikatów mają finansować kolejne inwestycje w OZE.

Gubernator Andrew M. Cuomo podkreślał w wydanym w ubiegłym roku komunikacie, że uwzględnienie obowiązku zakupu określonej ilości energii odnawialnej przełoży się na wzrost rachunków gospodarstw domowych przeciętnie o mniej niż 2 dolary na miesiąc.

Władze Nowego Jorku oceniają, że do czasu zwiększenia udziału zielonej energii w stanowym miksie energetycznym potrzebne jest wsparcie elektrowni jądrowych jako technologii przejściowej, ponieważ w przypadku ich zamknięcia znacząco wzrosłyby zdrowotne i społeczne koszty związane z czasowym zwiększeniem emisji CO2. 

red. gramwzielone.pl