Stadion przyszłości: energia z OZE, magazynowanie i ładowarki EV
Miejski stadion piłkarski w holenderskiej Hadze od kilku lat sam produkuje energię dzięki zainstalowanym na dachu panelom fotowoltaicznym. Nadwyżki generacji gromadzone są w magazynach energii, dzięki czemu OZE może zasilać stadion również podczas wieczornych meczów. Teraz energia z PV zasili także samochody kibiców, którzy przyjeżdżają na mecze elektrycznymi autami.
Holenderski dostawca energii Scholt Energy Control, który zaopatruje w energię m.in. stadion w Hadze, zlecił firmie Alfen dostarczenie 20 stacji ładowania, które staną na przystadionowym parkingu. Wykorzystywana w nich energia będzie pochodzić częściowo z dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 725 kW, która działa na dachu stadionu.
Zamówienie obejmuje również dostarczenie systemu zarządzania energią, który będzie spełniać funkcje związane z bilansowaniem sieci. Uruchomienie całej infrastruktury ma nastąpić w I kwartale 2018 r.
Ta inwestycja wpisuje się zresztą w strategię władz Hagi, które zdecydowały, że do 2040 holenderskie miasto stanie się neutralne jeśli chodzi o emisje CO2.
– Będziemy wykorzystywać magazyn energii od Alfen w celu gromadzenia nadwyżek energii odnawialnej produkowanej w ciągu dnia. Ta energia może zostać wykorzystana wieczorami, gdy jest najbardziej potrzebna. W ten sposób optymalizujemy jej wykorzystanie. Dodatkowo złagodzimy wpływ, jaki wywiera na sieć ładowanie w tym samym miejscu wielu samochodów elektrycznych. Ponadto, gdy stadion nie jest wykorzystywany, możemy handlować energią zgromadzoną w magazynie, w ten sposób polepszając efekt biznesowy – komentuje Sander Drissen z Scholt Energy Services.
– Rozwiązania polegające na integracji ładowania samochodów elektrycznych i magazynowania będą odgrywać coraz ważniejszą rolę, aby uniknąć znaczących inwestycji w rozbudowę sieci, co może być rezultatem rosnącej liczby odnawialnych źródeł energii w połączeniu ze wzrostem liczby samochodów elektrycznych – dodaje Paul Broos z firmy Stedin, lokalnego operatora sieci elektroenergetycznej.
Według europejskiego stowarzyszenia przemysłu motoryzacyjnego ACEA, w III kwartale w Holandii zarejestrowano 2413 samochody napędzane wyłącznie energia elektryczną wobec 1008 rejestracji wykonanych w III kwartale 2016 roku.
W pierwszych trzech kwartałach br. Holendrzy zarejestrowali w sumie 6653 elektryki wobec 2960 rejestracji w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Co ciekawe w Holandii mocno spadła liczba rejestracji hybryd typu plug-in. W minionym kwartale wykonano 269 rejestracji wobec 2440 w III kwartale 2016 r., a w pierwszych trzech kwartałach zarejestrowano 887 hybryd na wtyczkę – aż o 83 proc. mniej niż przed rokiem.
Stadion w Hadze nie jest bynajmniej pierwszym w Holandii, na którym wykorzystuje się technologie produkcji energii odnawialnej i magazynowania. Na stadionie Amsterdam Arena energię produkuje duży dachowy system fotowoltaiczny, a w tym roku firma zarządzająca stadionem zdecydowała się na inwestycję w magazyn energii o pojemności 4 MWh składający się z baterii wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych Nissanach Leaf.
Panele fotowoltaiczne na stadionie w Amsterdamie mogą wytwarzać aż około 930 MWh energii co odpowiada 10-procentowemu zapotrzebowaniu na prąd infrastruktury stadionu.
W Europie instalacje fotowoltaiczne działają także na stadionach klubów piłkarskich w szwajcarskim Bernie, a także w Dortmundzie czy Bremie.
W tym roku na całkowite przejście na energię ze źródeł odnawialnych zdecydował się natomiast operator stadionu Arsenalu Londyn. To efekt umowy na dostawy energii podpisanej ze spółką Octopus Energy, która posiada w Wielkiej Brytanii 154 farm fotowoltaicznych i kilka instalacji biogazowych.
red. gramwzielone.pl