Naftowa prowincja kupi energię wiatrową. Za ok. 100 zł/MWh

Kanadyjska prowincja Alberta, której gospodarka bazuje w dużej mierze na sprzedaży ropy, przyjęła strategię zmierzającą do zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Znaczący wkład w miks energetyczny Alberty wniosą farmy wiatrowe, z których energia będzie sprzedawana po wyjątkowo niskich cenach.

Władze Alberty przeprowadziły aukcję dla energetyki wiatrowej, w której przyznały prawo do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla projektów farm wiatrowych o łącznej mocy niemal 600 MW. Jak zapewniają, produkowana przez nie energia będzie odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 255 tys. gospodarstw domowych.

Średnia cena, którą za sprzedaż energii zaoferowano w przypadku projektów zakwalifikowanych projektów, wynosi zaledwie 0,037 CAD/kWh, czyli zaledwie około 0,1 PLN/MWh. To zdecydowanie jedna z najniższych cen  za energię ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Ceny przerosły oczekiwania. Pokazują duży potencjał inwestycji w OZE w Albercie, jakość procesu aukcyjnego i pozytywne postrzeganie naszej prowincji przez inwestorów. To wygrana dla producentów  energii, ale również dla środowiska i mieszkańców Alberty – komentuje Margaret McCuaig-Boyd, minister energii kanadyjskiej prowincji.

Władze Alberty podkreślają, że  ta cena jest dwa razy niższa od ceny zapewnionej producentom energii z OZE w ubiegłym roku przez władze innej kanadyjskiej prowincji Ontario.

REKLAMA

Wsparcie na podstawie ostatniej aukcji dla energetyki wiatrowej trafi do trzech inwestorów, którzy wybudują w Albercie farmy wiatrowe. Kanadyjski oddział francuskiego EDF postawi farmę wiatrową o mocy 248 MW, amerykańska spółka włoskiego koncernu energetycznego Enel zbuduje farmy wiatrowe o mocy 146 MW, a lokalny fundusz Capital Power zabezpieczył prawo do sprzedaży energii z projektu o mocy 201 MW.

Wartość tych inwestycji szacowana jest na około miliard CAD, czyli ok. 2,78 mld PLN.

Rząd w Calgary zapewnia przy tym, że przyjęty przez niego program wsparcia energetyki odnawialnej będzie oznaczać inwestycje sektora prywatnego warte około 10 mld CAD, generując około 7 tys. miejsc pracy.

Cały program ma skutkować budową potencjału OZE  na poziomie 5 GW. Cel to zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym prowincji do 30 proc. do roku 2030. 

red. gramwzielone.pl