Kopalnie węglowego potentata mogą stać się wielkimi elektrowniami OZE
Australijski koncern BHP Billiton oszacował potencjał zagospodarowania swoich terenów pokopalnianych odnawialnymi źródłami energii. Australijczycy już uczestniczą w projekcie, którego celem jest wypracowanie rozwiązań na bazie OZE, które pozwolą zaopatrzyć w energię infrastrukturę niepodłączoną do centralnej sieci elektroenergetycznej – w tym australijskie kopalnie BHP.
Największy na świecie producent węgla oszacował we współpracy z amerykańskim instytutem Rocky Mountain Institute (RMI) możliwości zagospodarowania terenów po swoich zamykanych kopalniach w USA.
Wyliczono, że te tereny można wykorzystać do zainstalowania potencjału odnawialnych źródeł energii na poziomie 0,5 GW w farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, wspomaganych magazynami energii.
W ubiegłym roku węglowy potentat znalazł się w konsorcjum firm, które pozyskały dofinansowanie z australijskiej rządowej agencji ds. OZE (Australian Renewable Energy Agency – ARENA) na rozwój bazujących na OZE elektrowni off-gridowych.
ARENA przyznała granty w wysokości 17,4 mln dolarów australijskich m.in. na projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 10,8 MW(AC) zintegrowanej z magazynami energii o mocy 1,4 MW i pojemności 5,3 MWh, złożonymi z baterii litowo-jonowych.
Farma fotowoltaiczna w regionie Lakeland w stanie Queensland ma zaopatrywać w energię okoliczną infrastrukturę, posiadając zdolność do pracy w trybie wyspowym, bez połączenia z centralną siecią.
W instalacji zostanie wykorzystana technologia o nazwie Chess (Conergy Hybrid Energy Storage Solution), którą dostarczy niemiecka firma Conergy będąca jednocześnie właścicielem projektu Lakeland Solar and Storage.
Koszt projektu oszacowano na 42,5 mln dolarów australijskich, a BHP Billiton zainwestował 350 tys. dolarów australijskich, zdobywając w ten sposób dostęp do kompetencji w kontekście realizacji podobnych projektów w swoich kopalniach. BHP Billiton posiada już instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW, która zaopatruje w energię jedną z jego kopalń w Chile.
– Projekty z zakresu energii słonecznej i magazynowania energii mogą pomóc BHP Billiton w zredukowani własnych emisji, dodatkowo wspierając niezawodność dostaw energii w naszych odległych przedsięwzięciach. BHP Billiton zobowiązał się do przyspieszenia rozwoju technologii niskoemisyjnych i jesteśmy przekonani, że aby tego dokonać, musimy brać lekcje z takich projektów jak Lakeland Solar and Storage – komentował dr Graham Winkelman z BHP Billiton.
red. gramwzielone.pl