25 USD/MWh za energię z wiatru i słońca w trybie 24/7
W ostatniej aukcji, która odbyła się w Chile, odnotowano rekordowo niskie ceny za energię z fotowoltaiki. Jak się okazuje, PV w połączeniu z generacją z wiatru skutecznie konkurowało o wsparcie również w przypadku projektów, których zadaniem ma być dostarczanie energii bez przerwy przez 7 dni w tygodniu.
W ostatniej aukcji dla projektów z zakresu wytwarzania energii elektrycznej w Chile przeciętna cena za energię w złożonych ofertach wyniosła 32,5 USD/MWh. To średnia aż o 75 proc. niższa od przeciętnych cen, które osiągnięto w aukcjach przeprowadzonych przez chilijskie władze w roku 2013, a także istotnie niższa od średniej z ubiegłorocznych aukcji (47,3 USD/MWh).
Najniższą ofertę sprzedaży energii z fotowoltaiki (21,48 USD/MWh) na łączny wolumen 2,2 TWh złożyła lokalna spółka włoskiego koncernu energetycznego Enel.
W sumie chilijskie władze przyjęły 24 oferty. Łączny wolumen zakontraktowanej energii ma wynieść 20,7 TWh energii elektrycznej.
Aukcja była „neutralna” technologicznie, co oznacza, że o wsparcie w postaci gwarantowanej ceny energii mogli konkurować nie tylko producenci energii z PV, ale także z innych źródeł.
Teraz jeden z biorących udział w tej aukcji deweloperów Verano Capital poinformował o złożeniu oferty sprzedaży energii za generację z PV i wiatru o łącznej mocy 47 MW w bloku zakładającym dostawy bez przerwy przez siedem dni w tygodniu. Zaoferowana cena za energię wyniosła tylko 25,38 USD/MWh, a przyznany przez chilijskie władze kontrakt na sprzedaż energii będzie obowiązywać przez 20 lat.
– To najniższe na świecie ceny za energię odnawialną w aukcji na generację w trybie 24/7, jakie dotąd odnotowano. To przede wszystkim dobra wiadomość dla chilijskich odbiorców energii, ale jest również potwierdzeniem zmian zachodzących w sektorze energetycznym, w którym konwencjonalne źródła nie są w stanie dłużej konkurować z coraz tańszą energią odnawialną – komentuje Dylan Rudney, szef Verano Capital.
Obecnie Verano Capital pracuje nad projektami o łącznej mocy 150 MW, które mają zostać oddane do użytku w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Wywodząca się z USA firma ma na koncie uruchomienie kilku farm fotowoltaicznych o mocy po ok. 3,5 MW.
Rozpoczęcie produkcji energii w przypadku projektów nagrodzonych w ostatniej chilijskiej aukcji, których łączny potencjał sięga 600 MW, ma nastąpić do początku 2024 r.
red. gramwzielone.pl