COP23: Unia Europejska chwali się redukcją emisji CO2

COP23: Unia Europejska chwali się redukcją emisji CO2
Fot. Komisja Europejska

Z okazji trwającego w niemickim Bonn szczytu COP23, podczas którego kraje ONZ mają pracować nad sposobami realizacji postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego, Komisja Europejska poinformowała o dotychczasowych rezultatach polityki proklimatycznej.

W ramach zawartego w Paryżu w grudniu 2015 r. porozumienia klimatycznego Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia emisji CO2 przynajmniej o 40 proc do roku 2030 w porównaniu z emisjami odnotowanymi w roku 1990. Taki cel szefowie rządów UE uzgodnili zresztą już w październiku 2014 r.

Jakie są dotychczasowe efekty polityki klimatycznej w Unii Europejskiej? Bruksela przedstawiła w tym tygodniu raport „Two years after Paris – Progress towards meeting the EU’s climate commitments”, z którego wynika, że w UE udało sie zredukować emisje CO2 w latach 1990-2016 już o 23 proc., a w tym czasie gospodarka UE urosła o 53 proc. Tylko w 2016 r. emisje w Unii Europejskiej spadły o 0,7 proc., podczas gdy unijne PKB wzrosło o 1,9 proc. 

REKLAMA

Głównym mechanizmem służącym przechodzeniu na niskoemisyjną gospodarkę w UE jest unijny system handlu emisjami (ETS). KE wylicza, że w latach 2013-16 system ETS był dla krajów członkowskich źródłem przychodów oszacowanych na 15,8 mld euro, z czego około 80 proc. zostanie przeznaczone na realizację polityki klimatycznej.

Jednocześnie KE poinformowała, że UE wraz z krajami członkowskimi ma największy wkład w finansowanie działań zmierzających do ograniczenia emisji i zapobiegania skutkom zmian klimatu w krajach rozwijajacych się.

REKLAMA

W 2015 r. w Paryżu uzgodniono, że na ten cel kraje ONZ przeznaczą w sumie 100 mld dolarów. Tymczasem tylko w ubiegłym roku UE zmobilizowała finansowanie na działania proklimatyczne w krajach rozwijająch się w wysokości 20,2 mld euro wobec 17,6 mld euro przeznaczonych na ten cel rok wcześniej.

Zgodnie z ustaleniami szczytu klimatycznego z grudnia 2015 r., który odbył się w Paryżu, sygnatariusze paryskiego porozumienia mają podjąć działania zmierzające do utrzymania wzrostu średnich temperatur na poziomie nie większym niż 2 st. C. w stosunku do epoki przedindustrialnej, a także do podjęcia wysiłków zmierzających do nieprzekroczenia poziomu 1,5 st. C. 

Polska ratyfikowała porozumienie klimatyczne rok temu. Ustawę ratyfikującą ten dokument podpisał w październiku 2016 r. prezydent Andrzej Duda.

Kolejny szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych, który ma służyć wdrażaniu paryskiej umowy, odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach. Na katowickim szczycie COP24 kraje ONZ mają przyjąć ramowy program realizacji paryskiego porozumienia, nad którym pracują obecnie w Bonn. 

red. gramwzielone.pl