W. Brytania zarobi 2,3 mld GBP na sprzedaży "zielonego banku"
Konsorcjum inwestorów z udziałem funduszu Macquire Capital przejmie utworzony kilka lat temu przez brytyjskie władze bank, który specjalizował się w finansowaniu inwestycji w zielone technologie – głównie morskie farmy wiatrowe położone u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
Brytyjski rząd utworzył Green Investment Bank (GIB) w 2012 r. i na starcie dokapitalizował go kwotą 3,8 mld funtów. Jako cel postawiono finansowanie, warte nawet 1 mld funtów rocznie, inwestycji w energetyce odnawialnej i innych, czystych technologiach.
Już w 2015 r. Londyn zapowiedział jednak, że chce sprywatyzować GIB. Jak tłumaczyli wówczas przedstawiciele rządu w Londynie, przekazanie banku w prywatne ręce odblokuje możliwości finansowania, z których nie mogą korzystać publiczne instytucje ograniczone m.in. zasadami pomocy publicznej czy dostępem do prywatnego kapitału.
Finalnie GIB zostanie przejęty za kwotę 2,3 mld funtów, w której 0,6 mld funtów to pozostające zobowiązania „zielonego banku”, przez konsorcjum inwestorów, którego liderem jest wywodzący się z Australii fundusz Macquire Capital i w skład którego wchodzi jeszcze m.in. największy brytyjski fundusz emerytalny Universities Superannuation Scheme.
Macquire Capital zobowiązał się, że utrzyma dotychczasowy kurs GIB na inwestycje w czyste technologie i że na ten cel przeznaczy w najbliższych trzech latach kolejne 3 mld funtów.
Do tej pory Green Investment Bank finansował budowę m.in. morskich farm wiatrowych Rampion o mocy 400 MW, London Array o mocy 630 MW, a także Gwynt y Mor o mocy 576 MW.
Brytyjskie władze mają początkowo zachować udziały w mniejszych projektach o łącznej wartości 130 mln funtów. Po sfinalizowaniu transakcji zarządzać nimi ma GIB, a te projekty mają docelowo zostać sprzedane „na jak najlepszych warunkach dla podatników”.
red. gramwzielone.pl