Forum Energii: potencjał DSR w Polsce to min. 1,2 GW
Planowane włączenie przemysłu do wspierania bezpieczeństwa energetycznego daje szanse na zmniejszenie o co najmniej 1200 MW szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce w okresach krytycznego obciążenia Krajowego Systemu Energetycznego – wynika z analizy krajowego potencjału usług DSR przygotowanej przez think-tank Forum Energii.
DSR (ang. Demand Side Response) oznacza obniżenie przez odbiorców (m.in. przedsiębiorców) zużycia energii elektrycznej wtedy, kiedy margines bezpieczeństwa w Krajowym Systemie Energetycznym się zmniejsza. Za gotowość do takiego działania przedsiębiorcy mogą otrzymać opłaty od operatora systemu energetycznego.
Eksperci Forum Energii zwracają uwagę, że aby koszt tego mechanizmu nie obciążał zbytnio odbiorców i był skuteczny, konieczne jest stosowanie sankcji finansowych za niewykonanie redukcji w określonym czasie i zamówionym przez operatora wymiarze.
– Rozwijając usługi DSR Polska może uniknąć budowy co najmniej jednego dużego bloku systemowego – mówi Edith Bayer, współautorka raportu z Regulatory Assistance Project. – Potencjał DSR w naszym kraju, który można zmobilizować w sytuacji przeciążenia systemu energetycznego, można szacować na co najmniej 1200 MW, czyli 5 proc. szczytowego zapotrzebowania. Wybudowanie nowego bloku dostarczającego taką moc kosztuje podatników 6 miliardów złotych – dodaje Jan Rączka, współautor raportu.
Raport „Jak rozwinąć potencjał DSR w Polsce i obniżyć koszty systemu energetycznego” autorstwa Edith Bayer i dr Jana Rączki, współpracowników Forum Energii, ekspertów Regulatory Assistance Project, jest dostępny pod tym linkiem.
red. gramwzielone.pl