Ustawa o OZE: resort gospodarki spotka się z Greenpeace
Dzisiaj odbędzie się pierwsza międzyresortowa konferencja poświęcona projekowi ustawy o OZE, a na jutro przewidziano spotkanie przedstawicieli MG z Greenpeace. Co będzie tematem spotkania? {więcej}
– Ministerstwo Gospodarki zorganizuje w środę 21 marca br. spotkanie z przedstawicielami Greenpeace poświęcone projektowi ustawy o odnawialnych źródłach energii, a w szczególności kwestiom tzw. świadectw pochodzenia i współspalania biomasy. Spotkanie odbędzie się w odpowiedzi na prośbę Dyrektora Programowego Fundacji Greenpeace Polska, pana Roberta Cyglickiego, skierowaną do MG w dniu 15 marca br.
Ministerstwo Gospodarki prowadzi obecnie działania mające na celu wyłączenie pełnowartościowego drewna z wykorzystania energetycznego. W projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii resort przedstawi rozwiązania mające na celu ograniczenie, a docelowo likwidację możliwości wsparcia energii elektrycznej wytworzonej w oparciu o współspalanie biomasy z paliwami kopalnymi (m.in. poprzez odpowiednie ustalenie współczynników korekcyjnych) – poinformował resort gospodarki.
– Z niepokojem obserwujemy doniesienia oraz wypowiedzi ekspertów, w tym przedstawicieli poszczególnych segmentów sektora energii odnawialnej, na temat sposobu prowadzenia prac nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Równie alarmujący jest problem nadpodaży świadectw pochodzenia, który znacząco spowolnił inwestycje służące budowie nowych mocy w polskiej energetyce oraz pomysł rozwiązania go za pomocą nowelizacji rozporządzenia zgodnie z prezentowanym projektem – inforumje Greenpeace.
Przedstawiciele organizacji zwracają uwagę w szczególności na problemy wynikające z objęcia systemem wsparcia dla OZE technologii współspalania. Wczoraj Greenpeace protestował w tej kwestii w elektrowni Turów, w której wywiesił transparent z napisem „Węgiel + drewno to nie zielona energia”.
– Eksperci zajmujący się od wielu lat tematyką energetyki odnawialnej, z którymi mamy przyjemność pracować, przygotowali propozycję zmiany systemu, która nie tylko pozwoli na odejście od nieefektywnej i nieekologicznej technologii współspalania, ale również pozwoli Polsce zrealizować cel 15,5% udziału energii odnawialnej w bilansie energii końcowej oraz znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców naszego kraju – informuje Greenpeace.
źródło: Ministerstwo Gospodarki/ red. gramwzielone.pl