Zarządca Rozliczeń zebrał z opłaty OZE już ponad 89 mln zł
Opłata OZE, która z założenia ma pokrywać koszty wsparcia producentów zielonej energii, jest pobierana od odbiorców końcowych od lipca br. W przyszłym roku stawka opłaty OZE znacznie wzrośnie.
Opłata OZE, z której mają być pokrywane koszty dopłat dla producentów zielonej energii i która od lipca br. jest doliczana do rachunków za energię, to pomysł jeszcze autorów pierwotnej wersji ustawy o OZE w wersji z 20 lutego 2015 r. Wpisaniu jej do poprzednich projektów ustaw o OZE towarzyszyły niejasne szacunki co do jej wysokości.
Opłata o OZE została ostateczniewprowadzona wraz z ostatnią nowelizacją ustawy o OZE, która obowiązuje od 1 lipca br. Jej wysokość ustalono na 2016 r. na poziomie 2,51 zł/MWh.
Autorzy ostatniej, tegorocznej nowelizacji ustawy o OZE, zmieniając gruntownie zasady wsparcia dla producentów zielonej energii, na opłatę OZE w ogóle nie zwrócili uwagi, wobec czego została ona – mimo zmiany zasad dopłat – na tym samym poziomie, na jakim obliczono ją dla poprzedniej wersji systemu wsparcia, którego w ustawie o OZE już nie ma.
Wiadomo już, że w 2017 roku ta opłata będzie znacznie wyższa – mimo raczej stosunkowo niewielkiego wzrostu w II połowie 2016 r. potencjału elektrowni OZE, których właściciele powiększą grono beneficjentów preferencji dla odnawialnych źródeł, które są finansowane z opłaty OZE.
Urząd Regulacji Energetyki podał ostatnio, że od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. stawka netto opłaty OZE tj. stawka pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, wyniesie 3,70 zł/MWh.
Dlaczego opłata OZE na 2017 r. wzrośnie tak bardzo? Urząd Regulacji Energetyki odpowiada na pytanie portalu Gramwzielone.pl jedynie przedstawiając wzór, według którego ma zgodnie z prawem wyliczać jej wysokość na kolejny rok.
Jedną ze zmiennych, które bierze pod uwagę URE ustalając wysokość opłaty OZE, jest stan środków zebranych z tej opłaty na rachunku, którym zarządza spółka Zarządca Rozliczeń S.A.
Zarządca Rozliczeń S.A. poinformował w odpowiedzi na pytanie Gramwzielone.pl, że zgodnie z art. 102. ust. 3 ustawy przekazał prezesowi URE informacje o planowanym stanie środków na rachunku OZE na dzień 31 grudnia 2016 r., a kwota ta została uwzględniona przez URE przy ustalaniu stawki opłaty OZE na rok kalendarzowy 2017.
Jednocześnie Zarządca Rozliczeń poinformował, że na dzień 28 listopada 2016 r. na wyodrębnionym rachunku bankowym operatora rozliczeń energii odnawialnej, zwanym rachunkiem opłaty OZE, zgromadził ponad 89,11 mln zł.
Spółka Zarządca Rozliczeń pełni zadania operatora rozliczeń energii odnawialnej, które są określone ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, od dnia 1 lipca 2016 r.
Wcześniej Zarządca Rozliczeń S.A. zajmował się rozliczeniami tzw. opłaty przejściowej. Teraz jednym z jego zadań, nałożonych przez ustawę o odnawialnych źródłach energii, jest gromadzenie środków pieniężnych na pokrycie ujemnego salda. Środki z rachunku opłaty OZE przeznaczane będą na pokrycie tzw. ujemnego salda, ale mogą być także przeznaczane na pokrycie kosztów działalności tej spółki.
– Ujemne saldo zgodnie z założeniami ustawy o OZE może powstać albo u sprzedawcy zobowiązanego, kupującego energię elektryczną z instalacji OZE o mocy mniejszej niż 500 kW, albo u wytwórcy energii elektrycznej sprzedającego energię elektryczną z instalacji OZE o mocy większej niż 500 kW, który wygrał aukcję, i będzie wypłacane na podstawie miesięcznych sprawozdań oraz wniosków o pokrycie ujemnego salda przekazywanych Zarządcy Rozliczeń S.A. w terminie 10 dni po zakończeniu miesiąca. W związku z powyższym środki te nie zostały do dnia dzisiejszego wypłacone – informuje Zarządca Rozliczeń SA.
Jak URE liczy wysokość opłaty OZE?
Przy obliczaniu stawki opłaty OZE Urząd Regulaci Energetyki ma działać zgodnie z regulacjami ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Stawka opłaty OZE na dany rok kalendarzowy jest kalkulowana według wzoru:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
SRi – stawkę opłaty OZE na dany rok kalendarzowy, wyrażoną w złotych za MWh,
Gi – wysokość kwoty planowanej do pobrania w roku kalendarzowym, na który jest kalkulowana stawka opłaty OZE,
Qi-1 – ilość energii elektrycznej pobranej z sieci i zużytej przez odbiorców końcowychw krajowym systemie elektroenergetycznym, która stanowiła podstawę do obliczenia opłaty OZE, o której mowa w art. 96 ust. 1 i 2 ustawy OZE, w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających dzień 1 lipca roku, w którym jest kalkulowana stawka opłaty OZE na kolejny rok kalendarzowy,
SRi-1 – niewykorzystane środki z opłaty OZE pozostałe z roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym jest kalkulowana stawka opłaty OZE, wyrażone w złotych.
Natomiast podstawę do kalkulowania w danym roku „i” stawki opłaty OZE na rok następny, zgodnie z art. 99 ustawy o OZE, stanowi wysokość kwoty oznaczonej symbolem Gi, o którym mowa w art. 98 ust. 1 tej ustawy, którą oblicza się według wzoru:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
KOZEfi – sumę środków przeznaczonych na pokrycie ujemnego salda, o którym mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 2 pkt 3 ustawy OZE,
LOZEi – wydatki i koszty, o których mowa w art. 102 ust. 2 ustawy OZE,
EOZEi – prognozowany, na dzień 31 grudnia danego roku „i”, stan środków na rachunku opłaty OZE, zgodnie z informacją, o której mowa w art. 102 ust. 3 pkt 2 ustawy OZE.
Wydatki związane z zaciągniętym zadłużeniem, o którym mowa w ust. 1 art. 102 ustawy OZE oraz koszty bieżącej działalności operatora rozliczeń energii odnawialnej, o którym mowa w art. 106 ustawy OZE (dalej „oreo”), związane z prowadzeniem rachunku opłaty OZE i rozliczaniem ujemnego salda, o którym mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 3, oznaczone symbolem LOZEi, oblicza się według wzoru:
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
COZEi – kwotę należności głównych (kapitału) z tytułu zadłużenia zaciągniętego przez oreo, w przypadku, o którym mowa w art. 102 ust. 1 ustawy OZE, wymagalnych w danym roku kalendarzowym,
IOZEi – kwotę odsetek z tytułu zadłużenia zaciągniętego przez oreo, w przypadku, o którym mowa w art. 102 ust. 1 ustawy OZE,
FOZEi – planowane w danym roku koszty bieżącej działalności oreo, związane z prowadzeniem rachunku opłaty OZE i pokrycie ujemnego salda, o którym mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4
i ust. 2 pkt 3 ustawy OZE.
red. gramwzielone.pl