W III kw. Tauron Dystrybucja przyłączyła ponad 1,1 tys. mikroinstalacji
Jak wynika z informacji przekazanych przez spółkę Tauron Dystrybucja, w minionym kwartale przyłączyła ona do sieci ponad 1,1 tys. instalacji OZE. Tylko w dwóch przypadkach przyłączono źródła inne niż mikroinstalacje fotowoltaiczne.
W III kwartale br. spółka Tauron Dystrybucja przyłączyła do zarządzanych przez nią sieci odnawialne źródła energii w ilości ponad 1,1 tys., o łącznym potencjale ok. 8 MW.
W tym przyłączono tylko dwa źródła niebędące mikroinstalacjami. Chodzi o przyłączoną do sieci średniego napięcia elektrownię biogazową o mocy 0,5 MW, a także przyłączoną również do sieci SN elektrownię wodną, w której przypadku zwiększono moc z 0,5 MW do 0,8 MW.
Na pozostałe źródła OZE przyłączone do sieci Tauron Dystrybucja w III kwartale 2016 r. składały się wyłącznie mikrointsalacje fotowoltaiczne, które przyłączono do sieci niskiego napięcia. Ich łączna moc wyniosła około 7 MW.
We wcześniejszym kwartale spółka Tauron Dystrybucja odnotowała duży wzrost przyłączeń mikroinstalacji w stosunku do liczby przyłączeń w I kwartale br.
Spółka Tauron Dystrybucja poinformowała portal Gramwzielone.pl, że w całym I półroczu 2016 r. przyłączyła do sieci instalacje OZE o łącznej mocy 10,5 MW, z czego aż za 9,4 MW mocy odpowiadało przyłączonych 1710 mikroinstalacji i były to niemal wyłącznie mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo do źródeł średniego napięcia w II kwartale przyłączono instalacje OZE o mocy około 1,1 MW.
Po uwzględnieniu liczby mikroinstalacji przyłączonych w I kwartale, wynika, że w II kwartale br. przyłączono do sieci Taurona około 1400 mikroinstlalacji (wobec ok. 300 w I kwartale br.), a ich łączna moc wyniosła ok. 7,9 MW. Taką różnicę wobec danych za I kwartał potwierdziło biuro prasowe Taurona.
Właścicieli mikroinstalacji przyłączonych do sieci po 1 lipca br. ma objąć system rozliczeń w postaci tzw. opustów, który został wprowadzony przez ostatnią nowelizację ustawy o OZE. Na system opustów mają przejść również prosumenci, którzy uruchomili swoje mikroinstalacje przed tym terminem, a podstawą do zmiany zasad rozliczeń ma być aneks do dotychczasowej umowy.
System opustów może objąć wszystkie podmioty posiadające mikroinstalację, opisane przez znajdującą się w ustawie o OZE definicję prosumenta. Warunkiem rozliczeń w systemie opustów jest m.in. posiadanie umowy kompleksowej.
Mikroinstalacje, które należą do przedsiębiorców, obejmuje nadal inny, wpisany wcześniej do ustawy o OZE system rozliczeń, w ramach którego za każdą wprowadzoną do sieci kilowatogodzinę energii przysługuje wynagrodzenie w postaci średniej ceny energii z rynku hurtowego zliczonej za poprzedni kwartał.
red. gramwzielone.pl