MŚ: UE przyjęła, że polska gospodarka jest oparta na węglu

MŚ: UE przyjęła, że polska gospodarka jest oparta na węglu
Minister środowiska prof. Jan Szyszko. Fot. Ministerstwo Środowiska

Minister środowiska Jan Szyszko poinformował o złożeniu przez Polskę dokumentów dotyczących ratyfikacji porozumienia klimatycznego. Przy okazji szef resortu środowiska ponownie zapewnił, że to porozumienie zabezpiecza możliwość dalszej eksploatacji przez Polskę elektrowni na węgiel.

Pod koniec ubiegłego tygodnia porozumienie paryskie, którego celem jest ograniczenie zmian klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych, zostało ratyfikowane przez Polskę. Specjalną ustawę przyjął w tym celu niemal jednogłośnie polski parlament, a tego samego dnia podpisał ją prezydent.

Teraz minister Szyszko poinformował, że Polska złożyła już w siedzibie ONZ dokumenty ratyfikacyjne.

REKLAMA

Przy okazji, podczas briefingu prasowego, minister środowiska zaznaczył, że paryskie porozumienie zabezpiecza prawo do utrzymania w polskim miksie energetycznym dotychczasowej roli węgla.

REKLAMA

Polska posiada bogate złoża węgla kamiennego i brunatnego. Porozumienie paryskie gwarantuje nam, że dalej będziemy mogli korzystać z tych zasobów. Emisję będziemy redukować, między innymi, poprzez stosowanie najnowszych technologii przy budowie nowych bloków energetycznych. Z drugiej strony wykorzystamy proces pochłaniania CO2 przez lasy. Dzięki  temu możemy nie tylko zmniejszać koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze, ale także wykorzystać go do regeneracji gleb i lasów, a przez to wpływać na poprawę jakości wody, powietrza i ochronę bioróżnorodności. Te działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju i mogą być przykładem dla innych państw – powiedział minister Jan Szyszko.

Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek poinformował natomiast, że polski rząd postara się, aby założenia redukcji emisji CO2, które przyjęto w porozumieniu paryskim, zostały wprowadzone również do unijnej polityki klimatycznej.

Dobrowolność, własna polityka surowcowa, własna ścieżka dojścia, aby osiągnąć cele polityki klimatycznej są dla nas bardzo istotne. Liczymy, że na bazie Porozumienia paryskiego uda się te kwestie uwzględnić w dokumentach, które będą powstawać w Europie. Dyskutowaliśmy o tym, między innymi, podczas ostatniego nadzwyczajnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska  w Brukseli – powiedział wiceminister Paweł Sałek.

Ministerstwo Środowiska informuje w komunikacie, że podczas negocjacji towarzyszących ratyfikacji porozumienia paryskiego na forum Unii Europejskiej, naszemu rządowi „udało się zabezpieczyć polskie interesy”, a „Unia Europejska  przyjęła fakt, że polska gospodarka jest oparta na węglu, dlatego do zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze mamy dążyć zgodnie z Porozumieniem paryskim m.in. poprzez pochłanianie tego gazu przez lasy”.

red. gramwzielone.pl