Współpraca z KIC InnoEnergy szansą dla startupów z branży OZE [wywiad]

Współpraca z KIC InnoEnergy szansą dla startupów z branży OZE [wywiad]
Jakub Miler, dyrektor KIC InnoEnergy w Polsce

– Bez zrozumienia rynku przedsiębiorca nie może oczekiwać, że znajdą się inwestorzy chętni zainwestować w niego pieniądze, bo to rynek zadecyduje o ich ewentualnym wspólnym sukcesie  mówi w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl Jakub Miler, nowy dyrektor KIC InnoEnergy w Polsce.

Gramwzielone.pl: Na czym polega działalność KIC InnoEnergy?

Jakub Miler, dyrektor KIC InnoEnergy w Polsce: – KIC InnoEnergy pełni funkcję inwestora, będąc jednocześnie największym w Europie akceleratorem w obszarze zrównoważonej energii. Wspieramy inicjatywy, które pozwolą zapewnić tańszą, czystszą i bezpieczniejszą energię. Pomimo tego, że jesteśmy w części finansowani ze środków publicznych, jesteśmy spółką działającą na zasadach rynkowych – jak każdy prywatny inwestor, oczekujemy rentownej stopy zwrotu z wnoszonego kapitału. Jako akcelerator wyszukujemy konkurencyjne technologie i pomagamy przedsiębiorcom w przygotowaniu merytorycznym, pozyskiwaniu partnerów i klientów oraz na kolejnych etapach rozwoju, zewnętrznych źródeł finansowania.

REKLAMA

Jaka działa KIC InnoEnergy? Jakie są zasady i cele wejść kapitałowych?

– Inwestujemy w spółki na wczesnym etapie rozwoju, ale w momencie w którym jesteśmy w stanie ocenić, czy finalny produkt lub usługa będzie atrakcyjny dla rynku, czyli będzie odpowiadał realnym potrzebom po stronie klienta lub użytkownika. W zamian za finansowanie oraz wsparcie, oczekujemy mniejszościowego udziału w budowanej spółce.

Czym muszą się charakteryzować startupy, aby zainteresować KIC InnoEnergy?

– Przede wszystkim muszą one wskazać, w jaki sposób proponowana technologia przyczyni się do obniżenia kosztu energii, zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko, lub zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Przedsiębiorcy muszą też być w stanie wykazać, że na podstawie proponowanego rozwiązania są w stanie dostarczyć produkt lub usługę, jak również, że zakładany model biznesowy pozwoli mu osiągnąć sukces na rynku.

Jak scharakteryzuje Pan polskie startupy i ich twórców w porównaniu z innymi startupami, w które KIC InnoEnergy inwestuje w innych krajach UE?

REKLAMA

– Twórcy polskich start-upów charakteryzują się dużą koncentracją na  technologicznej stronie przedsięwzięcia. Rozwiązania, które oferują polscy przedsiębiorcy, są przeważnie bardzo zaawansowane i bazują na solidnej ekspertyzie. Natomiast przesunięcie punktu ciężkości powoduje mniejszą koncentrację na wymiarach biznesowych, jak choćby rynek, łańcuch wartości czy wartości dostarczanej klientowi, co w konsekwencji przekłada się na trudności z pozyskaniem kapitału zewnętrznego.

Nad jakimi cechami i obszarami powinni pracować bardziej młodzi przedsiębiorcy, aby ich przedsięwzięcia osiągnęły sukces i przyciągnęły takich inwestorów jak KIC InnoEnergy?

– Najważniejsi są dla nas ludzie: kompetentni oraz gotowi poświęcić się przedsięwzięciu w 100 proc. Nie interesują nas wyzwania, w których pomysłodawca na wstępie stwierdza, że przedsięwzięciem zajmie się w wolnym czasie, bo np. ma stały etat na uczelni. Ponadto kluczowe jest zrozumienie, że niezbędne do osiągnięcia sukcesu jest unikalna wartość dostarczana klientowi, niekoniecznie sama technologia. Bez zrozumienia rynku przedsiębiorca nie może oczekiwać, że znajdą się inwestorzy chętni zainwestować w niego pieniądze, bo to rynek zadecyduje o ich ewentualnym wspólnym sukcesie.

Proszę o krótką charakterystykę polskich firm z obszaru cleantech, które znajdują się w waszym portfolio. Jakimi sukcesami mogą pochwalić się ich autorzy?

– Polski oddział KIC InnoEnergy wspiera start-upy działające w różnych obszarach związanych z energetyką. Firma Gradis wywodząca się z AGH wypracowała rozwiązanie, które pozwala na dynamiczne sterowanie oświetleniem ulicznym, dostosowując je m.in. do natężenia ruchu czy np. światła księżyca. Z kolei ogarniamprad.pl to niejako połączeniem Allegro z Groupon’em dla energii – pozwala grupować indywidualnych odbiorców gazu lub prądu według profilu zużycia i licytować stawki zakupu energii. Niektórym konsumentom pozwala to zaoszczędzić nawet do 30-40 proc. kosztów!

Jak mogą się do was zgłosić twórcy startupów w obszarze czystych technologii? Jak wygląda proces oceny i przygotowania do wejścia kapitałowego?

– Przedsiębiorcy mogą się do nas zgłaszać przez cały rok. Pomysł który pomyślnie przejdzie wstępną weryfikację jest przez nas dogłębnie analizowany w trzech obszarach: technologia, rynek i zespół. Podejmujemy decyzje o inwestycji na podstawie wyników tych analiz. W zamian za mniejszościowe udziały przedsiębiorca otrzymuje dostęp do kompleksowego pakietu akceleracyjnego „KIC InnoEnergy Highway®”, który obejmuje nie tylko wsparcie finansowe, ale również mentorów, finansuje tworzenie analiz rynkowych, proces budowania zespołu, ochrony patentowej i komercjalizacji.  Przede wszystkim daje on również dostęp do największej na świecie bazy naszych partnerów, umożliwiając współpracę z takimi koncernami jak Total, EDF, ABB, Schneider Electric, Rafako czy Tauron. 

gramwzielone.pl