Paliwa transportowe nadal napędzają spadki cen energii

Paliwa transportowe nadal napędzają spadki cen energii
Fot. Fortum Sverige

Ceny energii dla polskich konsumentów spadły w lutym o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca i o 4,6 proc. względem lutego 2015 r. Oznacza to spadek o 7,4 proc. względem ostatniego szczytu z lipca ubiegłego roku. Ostatni raz ceny energii były tak niskie ponad 5 lat temu, w listopadzie 2010 r. Za przecenę w lutym odpowiadają głównie zmiany cen na stacjach paliw informuje Instytut WiseEuropa.

Ceny paliw dla transportu obniżyły się w lutym o 3,7 proc. Są one obecnie najniższe od wiosny 2009 r. Głębokie spadki cen ropy z końca ubiegłego i początku bieżącego roku w coraz większym stopniu znajdują więc odzwierciedlenie w cennikach na stacjach nad Wisłą. Odbicie cen ropy na globalnym rynku w ostatnich tygodniach może zwiastować odwrócenie tego trendu w nadchodzących miesiącach. Przeciętna cena baryłki ropy wyrażona  w polskiej walucie była w lutym wyższa  o 2,6 proc. niż w styczniu.

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce pozostały w lutym bez zmian. Nastąpił jednak niewielki spadek cen gazu (-0,3 proc.) dla tej grupy odbiorców. Istotnego spadku cen tego paliwa należy się spodziewać w kwietniu. Wynika to z decyzji prezesa URE o kolejnej obniżce taryfy dla gospodarstw domowych. Ceny gazu spadną wówczas do poziomów z 2011 r.

REKLAMA

Ceny energii cieplnej z sieci pozostały w lutym bez zmian, natomiast paliwa stałe staniały o 0,4 proc. Oznacza to, że ciepło z sieci było droższe o 1 proc. niż przed rokiem, a węgiel oraz pozostałe paliwa stałe wykorzystywane do indywidualnego ogrzewania staniały o 1,8 proc. od lutego  2015 r. Ostatni raz ceny paliw stałych na opał były tak niskie we wrześniu 2011 r.

Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, wkład energii w zmiany cen konsumpcyjnych rok do roku wyniósł w lutym – 0,6 p.p. Gdyby ceny energii dla konsumentów, pozostawały niezmienne od lutego 2015 r., inflacja wyniosłaby w lutym 0,4 proc. zamiast -0,2 proc.

REKLAMA

Ceny energii w Unii Europejskiej spadły  w lutym o 1,2 proc. względem stycznia i o 7,1 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym lutowy spadek cen energii w Polsce odpowiadał więc średniej unijnej. Energia taniała wolniej w Niemczech i we Włoszech (-1,0 proc.), a także we Francji (-1,1 proc.). Jednak w ujęciu rocznym spadki cen energii w Polsce pozostają w tyle nie tylko za średnią unijną, ale też Niemcami (spadek o -8,6 proc.), Francją (-6,5 proc.) i Włochami  (-5,5 proc.).

Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat.

Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez WiseEuropa.

WiseEuropa