M. Musiał, Pracownia Finansowa: różne scenariusze dot. ustawy o OZE
Maciej Musiał, prezes Pracowni Finansowej realizującej projekty wiatrowe w modelu crowdfundingu, zwraca uwagę na zamieszanie na rynku energetyki odnawialnej, które wywołało przesunięcie daty wejścia w życie nowego systemu wsparcia dla OZE, a także na niepewność co do jego finalnego kształtu.
Jak wskazuje Maciej Musiał w wypowiedzi dla agencji informacyjnej eNewsroom, tłumaczenie Ministerstwa Energii dotyczące powodów odroczenia wejścia w życie rozdziału 4 ustawy o OZE z 1 stycznia 2016 r. na 1 lipca br. jest „mgliste”. – Z jednej strony słyszeliśmy, że jest to kwestia przygotowania się do wprowadzenia systemu aukcyjnego. Z drugiej strony słyszeliśmy od ministra energii, że wiele firm zgłaszało się do niego z widmem bankructwa, wskazując, że miałyby nie zdążyć uruchomić produkcji w zeszłym roku (…) co warunkowało pozostanie w starym systemie wsparcia przez kolejne 15 lat – komentuje Maciej Musiał.
Podkreśla, że ruch rządu polegający na przesunięciu o pół roku wprowadzenia nowych zasad wsparcia dla producentów zielonej energii „całkowicie zamroził rynek energetyki wiatrowej i OZE w Polsce”.
– Półroczny okres jest za długi, żeby nic nie robić, ale jest zdecydowanie za krótki, żeby podjąć inicjatywę w zakresie budowy elektrowni jeszcze w starym systemie wsparcia opartym o zielone certyfikaty – komentuje prezes Pracowni Finansowej.
Wśród możliwych scenariuszy wymienia wejście w życie z dniem 1 lipca 2016 r. systemu aukcyjnego – czyli zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o OZE. Dodaje jednak, że tak może się jednak nie stać, gdyż rząd może potraktować dodatkowe pół roku na „zapoznanie się z ustawą”, co w jego opinii może prowadzić nawet do przygotowania zupełnie nowych rozwiązań dla rynku OZE.
– To powoduje, że instytucje finansujące i inwestorzy wstrzymują wszystkie swoje działania i z niecierpliwością czekają na to, co się wydarzy w najbliższych miesiącach – wnioskuje prezes Pracowni Finansowej.
gramwzielone.pl