URE zajął się bilansowaniem handlowym energii z OZE

URE zajął się bilansowaniem handlowym energii z OZE
Fot. Fronius

W siedzibie Urzędu Regulacji Energetyki doszło do spotkania, którego tematem było bilansowanie handlowe energii produkowanej ze źródeł odnawialnych. Kwestia bilansowania handlowego energii z OZE wydaje się niejasna zwłaszcza w przypadku producentów energii w grupie mikroinstalacji.

Jak podaje URE, uczestnicy rynku „niejednokrotnie sygnalizowali swoje wątpliwości związane z praktyczną realizacją obowiązku zakupu energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach OZE przez sprzedawcę z urzędu/zobowiązanego w kontekście określonych w ustawie – Prawo energetyczne zagadnień dotyczących bilansowania handlowego”.

W art. 41 ustawy o OZE znajdziemy co prawda informację, że cena zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej wytworzonej przez wytwórcę energii w mikroinstalacji nie zawiera opłaty za bilansowanie handlowe. Ta kwestia została więc dostrzeżona przez ustawodawcę, jednak później zabrakło mu konsekwencji w jej doprecyzowaniu.

REKLAMA

Z kolei w art. 43 znajdziemy podobny zapis mówiący o wyłączeniu opłaty za bilansowanie handlowe z ceny za energię produkowaną w grupie instalacji OZE o mocy do 500 kW. Ten artykuł dotyczy producentów zielonej energii w instalacjach innych niż mikroinstalacje i uruchomionych przed wejściem w życie systemu aukcyjnego (rozdziału 4 ustawy o OZE).

REKLAMA

W art. 92 dotyczącym instalacji o mocy do 500 kW, które będą funkcjonować w systemie aukcyjnym, wskazuje się, że „koszty bilansowania handlowego energii wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 500 kW pokrywają w całości sprzedawcy zobowiązani”.

W ustawie o OZE brakuje natomiast takiego jasnego zapisu określającego, kto powinien ponosić koszty bilansowania handlowego związane ze sprzedażą do sieci energii produkowanej w mikroinstalacjach. Okazję do wyjaśnienia tej wątpliwości daje zapowiadana przez rząd nowelizacja ustawy o OZE.

URE informuje, że w trakcie ubiegłotygodniowego spotkania „uczestnikom przedstawiono stanowisko regulacyjne URE zawierające interpretację przepisów, a także określające ogólne zasady współpracy pomiędzy uczestnikami rynku„, a podczas dyskusji „szczególny nacisk położono na potrzebę polubownego rozwiązywania zaistniałych problemów uwzględniającego zarówno obowiązujące, jak i wchodzące w życie od 1 lipca 2016 r. przepisy prawa oraz zasadę swobody umów cywilnoprawnych, a także wskazano na możliwy sposób działania organu regulacyjnego w sytuacji, gdyby dochodziło do sporów”.

Szczegóły stanowiska w kwestii bilansowania handlowego energii z OZE Urząd Regulacji Energetyki zawarł w prezentacji, która jest dostępna pod tym linkiem.

gramwzielone.pl