Sejm przegłosował ustawę, która ma obniżyć cenę prądu

Sejm uchwalił ustawę przesuwającą termin zatwierdzenia taryf za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Dzięki temu prąd dla domów ma być tańszy.
W ekspresowym tempie zostały przyjęte przygotowane przez rząd przepisy, które mają na celu przesunięcie wdrożenia nowych taryf za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Rząd liczy, że dzięki temu taryfy zaproponowane przez sprzedawców energii i zatwierdzone następnie przez regulatora będą niższe.
Zaledwie w zeszłym tygodniu pojawiła się informacja o planowanym przez rząd projekcie ustawy, która opóźni o trzy miesiące zatwierdzenie taryf za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Już w zeszłym tygodniu projekt został przyjęty przez Radę Ministrów, a wczoraj nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej została uchwalona przez Sejm.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 416 posłów, żaden z obecnych na posiedzeniu Sejmu posłów nie zagłosował przeciw, natomiast 16 posłów wstrzymało się od głosu (w tym 1 poseł KO, wszystkich obecnych na posiedzeniu 12 posłów Konfederacji, 1 poseł z klubu Republikanie i 2 posłów niezależnych).
Przepisy uchwalone wczoraj przez Sejm zakładają przesunięcie zatwierdzenia taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o trzy miesiące – z dotychczasowej daty 1 lipca na 1 października 2025 r. Jednocześnie o trzy miesiące zostanie wydłużony termin na złożenie wniosków taryfowych przez zobowiązanych do tego sprzedawców energii. Nowy termin na złożenie wniosków to 31 lipca br.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które opracowało projekt regulacji przyjętych wczoraj przez Sejm, chce dzięki nim doprowadzić do obniżenia taryf za prąd dla gospodarstw domowych. Resort klimatu wyszedł z założenia, że dzięki spadającym cenom na hurtowym rynku energii elektrycznej sprzedawcy zaproponują niższe taryfy niż zrobiliby to w pierwotnym terminie składania wniosków taryfowych.
Dzięki przesunięciu zatwierdzenia taryf na 1 października 2025 r. cena w taryfach ma być istotnie niższa od obecnie obowiązującej, która wynosi średnio około 623 zł/MWh.
Co dalej z mrożeniem cen energii?
Niezależnie od przyjęcia przepisów opóźniających zatwierdzenie taryf za prąd w najbliższym czasie powinno rozstrzygnąć się, co dalej z mrożeniem cen energii elektrycznej, które w tym roku nadal obejmuje gospodarstwa domowe – ale obecnie tylko do 30 września 2025 r.
Do tego czasu gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z zamrożonej ceny energii na poziomie 0,5 zł netto/kWh (0,62 zł brutto/kWh). Nadal nie jest pewne, czy mrożenie cen energii zostanie przedłużone po tym terminie, jednak z ostatnich wypowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego i minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski wynika, że intencją rządu jest kontynuacja mrożenia do końca 2025 r.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.