REKLAMA
 
REKLAMA

PGE Energia Ciepła z premią kogeneracyjną

PGE Energia Ciepła z premią kogeneracyjną
Fot. PGE

W elektrociepłowni w Gdańsku niebawem ma powstać nowa jednostka kogeneracyjna wyposażona w silniki gazowe. Pomóc ma w tym skutecznie złożona oferta w aukcji na premię kogeneracyjną. 

PGE Energia Ciepła otrzymała premię kogeneracyjną w ramach aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Wsparcie finansowe zostało przyznane dla nowej jednostki kogeneracji gazowej planowanej w gdańskiej elektrociepłowni.

Aukcja nr ACHP/1/2025, która odbyła się 24–26 marca 2025 r., była skierowana do nowych instalacji kogeneracyjnych o mocy zainstalowanej elektrycznej od 1 MW do 50 MW. Spośród zgłoszonych projektów wybrano sześć zwycięskich ofert – w tym gdańską inwestycję PGE. Projekt ten otrzymał ponad 75% całkowitej puli przyznanych środków, co – jak podkreśla spółka – świadczy o jego dużej skali i znaczeniu.

REKLAMA

Premia kogeneracyjna przyspieszy realizację jednostki gazowej

W ramach projektu w elektrociepłowni w Gdańsku ma powstać instalacja składająca się z pięciu gazowych silników kogeneracyjnych o łącznej mocy 36 MW elektrycznej (MWe) i 32 MW cieplnej (MWt). Aktualnie inwestycja znajduje się na etapie przygotowań do realizacji.

Według przedstawicieli spółki zdobycie premii stanowi ważny etap w procesie transformacji energetycznej gdańskiej elektrociepłowni. Jak zaznaczył prezes zarządu PGE Energia Ciepła, Grzegorz Krystek, uzyskane wsparcie umożliwi wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ograniczających emisję CO2.

W elektrociepłowni w Gdańsku funkcjonuje już kotłownia rezerwowo-szczytowa, złożona z dwóch kotłów olejowych (przyszłościowo gazowych) o mocy 60 MWt oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 70 MWt.

Premia dla Elektrociepłowni Pomorzany

PGE Energia Ciepła wygrała także poprzednią aukcję na premię kogeneracyjną przeprowadzoną w grudniu zeszłego roku. Premia kogeneracyjna ma przyspieszyć realizację jednostki, która zastąpi kotły węglowe w Elektrociepłowni Pomorzany w Szczecinie.

REKLAMA

Nowa jednostka kogeneracyjna będzie wyposażona w silniki gazowe. Umożliwi to efektywniejsze zarządzanie produkcją i ograniczenie emisji CO2. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: PGE Energia Ciepła dostanie premię kogeneracyjną.

Czym są aukcje na premię kogeneracyjną?

Aukcje na premię kogeneracyjną to mechanizm wsparcia dla producentów energii, którzy planują budowę nowych jednostek kogeneracji. Organizuje je Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, a ich celem jest zapewnienie konkurencyjnych warunków oraz opłacalności inwestycji ograniczających emisję w sektorze ciepłowniczym.

Aby wziąć udział w aukcjach, wytwórcy najpierw przechodzą proces dopuszczenia do aukcji, a następnie składają oferty, określając cenę, za jaką zobowiązują się wytworzyć, wprowadzić do sieci i sprzedać energię elektryczną wskazaną w ofercie. Aukcje kończą się wybraniem zwycięskich ofert zgodnie z regułą wymuszenia konkurencji albo wykorzystania budżetu lub wolumenu energii.

Projekty objęte wsparciem otrzymują prawo do pobierania premii przez okres 15 lat po uruchomieniu jednostki w wyznaczonym czasie. Aukcje na premię kogeneracyjną odbywają się cztery razy w roku.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne