Spory spadek hurtowych cen energii w Europie. Polska powyżej średniej

Spory spadek hurtowych cen energii w Europie. Polska powyżej średniej
fot. Nhom Nhom Duong/Unsplash

Wzrost generacji energii ze źródeł odnawialnych przyczynił się w marcu do obniżenia cen energii na europejskich rynkach. Średnia cena dla regionu analizowanego przez Energy Solution spadła o ponad 30% względem lutego.

Eksperci firmy Energy Solution Krzysztof Mazurski i Wojciech Listoś przygotowali analizę cen energii elektrycznej w Europie (z uwzględnieniem Turcji) w marcu 2025 r. Wskazują, że na europejskich rynkach dnia następnego (RDN, spot) średnia cena energii wyniosła 90,97 euro/MWh, co jest znaczącym spadkiem względem danych z lutego. Obniżki zanotowano również na rynku terminowym, na którym zawierane są kontrakty na dostawy energii w przyszłych okresach.

Polska o 9% powyżej europejskiej średniej na RDN

Zanotowana w marcu 2025 r. średnia cena dostaw na europejskich rynkach dnia następnego, która osiągnęła poziom 90,97 euro/MWh, była aż o 39,37 euro/MWh niższa niż w lutym, czyli o 30,21% miesiąc do miesiąca (m/m). Luty jednak, jak przypominają eksperci, był jednym z najdroższych miesięcy od początku 2024 r. Na obniżki cen energii na rynku spot w marcu br. największy wpływ miało zwiększenie generacji z odnawialnych źródeł energii i wzrost temperatur względem kilkuletnich średnich.

REKLAMA

Na polskim rynku spotowa cena energii wyniosła w marcu 99,23 euro/MWh, czyli o 8,26 euro/MWh (9,08%) więcej niż europejska średnia. Wynik ten był o 35,54 euro/MWh niższy niż w miesiącu wcześniejszym, a zatem dynamika spadku cen na RDN w Polsce była nieco mniejsza niż w całej opisywanej strefie.

 

Mapa: Średnia cena energii na rynku spot w marcu 2025
Średnia cena energii na rynku spot w marcu 2025. Źródło: Energy Solution

Eksperci podkreślają, że w związku z coraz lepszym nasłonecznieniem w marcu wyraźnie wzrosła produkcja energii z fotowoltaiki, co przełożyło się na spadek produkcji energii z węgla. „Należy podkreślić odwracającą się tendencję w krajowym miksie energetycznym, gdzie udział węgla kamiennego i brunatnego spadł z 64% w lutym do 54% w marcu. Udział fotowoltaiki oraz źródeł wiatrowych wzrósł o 9 punktów procentowych w tym samym czasie” – czytamy w komunikacie Energy Solution.

Wróci obligo giełdowe?

Według danych opublikowanych przez Eurelectric w marcu zanotowano spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce o 13% m/m. Tymczasem w Niemczech sytuacja była odwrotna – zaobserwowano wzrost o 3% m/m. Według ekspertów w kwietniu można się spodziewać wzrostu zapotrzebowania na energię we wszystkich europejskich krajach w związku z sygnałami dotyczącymi ożywienia gospodarczego.

Energy Solution wskazuje, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi rozmowy dotyczące ewentualnego powrotu do obliga giełdowego w celu sprawdzenia, czy wpłynęłoby ono pozytywnie na zwiększenie konkurencji między podmiotami energetycznymi, które w znacznej części realizują transakcje na rynku pozagiełdowym. W resorcie mają obecnie być analizowane scenariusze, które posłużą do podjęcia konkretnych decyzji. Jednak według największych krajowych producentów energii, w tym Polskiej Grupy Energetycznej, nałożenie obowiązku giełdowego ma małe szanse powodzenia, jeśli chodzi o obniżenie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych.

REKLAMA

Spadki cen na rynku terminowym

Sytuacja na rynku terminowym energii elektrycznej w Europie – reprezentowanym przez kontrakty roczne z dostawą na 2026 r. (BASE_Y-26) – była podobna jak na rynku spot. Analizowana strefa rozliczyła się średnią na poziomie 81,70 euro/MWh, co oznacza spadek o 6,18 euro/MWh (7,04%) względem lutego. Dynamika spadku w porównaniu do europejskich rynków dnia następnego była jednak ponad czterokrotnie mniejsza.

Także w Polsce obniżyła się cena kontraktu BASE_Y-26. W marcu wyniosła ona 102,23 euro/MWh, podczas gdy w lutym było to 109,12 euro/MWh. Zanotowana w Polsce cena stanowiła jednak drugi najwyższy wynik w całej analizowanej strefie – pierwsze miejsce wciąż należy do Włoch (102,80 euro/MWh).

 

Mapa: Średnia cena energii na rynku terminowym w marcu 2025
Średnia cena energii na rynku terminowym w marcu 2025. Źródło: Energy Solution

Głównymi czynnikami, które wypłynęły na spadek wyceny instrumentów rocznych, były taniejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla i spadające ceny surowców energetycznych, tj. paliwa gazowego i węgla.

Przygotowująca analizy cen energii na europejskich rynkach firma Energy Solution zajmuje się doradztwem w obszarze energii elektrycznej i gazu ziemnego – w zakresie merytorycznym, finansowym i prawnym. Spółka ma doświadczenie w realizacji projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji oraz przeprowadzaniu audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) oraz audytów energetycznych przedsiębiorstw. Od pięciu lat Energy Solution rozwija system telemetrii danych energetycznych, który działa w ponad 16 krajach Europy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.