Dofinansowanie na OZE i magazyny energii dla firm ze Śląska

Ruszył nabór do programu „OZE na start” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przedsiębiorcy z woj. śląskiego mogą uzyskać wsparcie finansowe na inwestycje w odnawialne źródła energii: pompy ciepła, fotowoltaikę, magazyny energii i stacje ładowania.
W ramach programu „OZE na start” wspierane są przedsięwzięcia z zakresu odnawialnych źródeł energii. Program ma na celu zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń lub ich ograniczenie, zwiększenie wykorzystywania instalacji OZE oraz wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Dla kogo i na co dofinansowanie?
Dofinansowanie jest przeznaczone dla przedsiębiorstw planujących inwestycje w ekologiczne źródła energii. Zgodnie z założeniami, wsparcie przysługuje przedsiębiorstwom spełniającym definicje z Załącznika I do rozporządzenia Komisji UE nr 651/2014. Beneficjentami programu „OZE na start” mogą być zatem mikro-, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwa. Program skierowany jest do firm działających na terenie województwa śląskiego.
W ramach programu sfinansować można montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych (do 50 kW), pomp ciepła (do 100 kW), magazynów energii (łącznie z PV) oraz stacji ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
Ile dofinansowania?
W ramach programu „OZE na start” przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet 200 tys. zł dofinansowania na zieloną transformację. Pomoc finansowa w ramach programu ma formę dotacji i/lub pożyczki.
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch opcji:
- dotacja do 30% wartości dofinansowania (nie więcej niż 200 000 zł) z możliwością uzupełnienia do 100% kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki,
- dotacja do 15% kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 75 000 zł).
W budżecie programu na dotacje przewidziano 7 mln zł. Pożyczki udzielane są bez limitu. Intensywność wsparcia może wynieść do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Do kiedy składać wnioski?
Wnioski wraz załącznikami należy składać do 13 czerwca 2025 r. w siedzibie Funduszu w Katowicach lub za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub e-doręczenia do dnia zakończenia naboru. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu wniosku do Funduszu.
Fundusz uczula, że papierowych dokumentów nie wolno zszywać ani bindować. Szczegółowe informacje i instrukcje dostępne są na stronie Funduszu.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.