Kolejny nabór URE zakończony fiaskiem

Kolejny nabór URE zakończony fiaskiem
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W kasie Urzędu Regulacji Energetyki pozostanie niemal 14 mld zł przeznaczonych na premię kogeneracyjną indywidualną dla dużych jednostek kogeneracji. To kolejny nabór, do którego nikt się nie zgłosił.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował o wynikach marcowego naboru na premię kogeneracyjną indywidualną.

Do rozdysponowania było ponad 13,8 mld zł dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 50 MW. Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż mogła zostać objęta premią kogeneracyjną indywidualną, wynosiła 72 TWh.

REKLAMA

URE poinformował, że w ostatnim naborze na premię kogeneracyjną indywidualną, który odbył się w dniach 24–26 marca 2025 r., nie wpłynęła ani jedna oferta. Licząc od początku, czyli września 2021 r., to już ósmy z kolei nabór, który zakończył się w ten sam sposób – bez rozstrzygnięcia z powodu braku zainteresowania wytwórców.

REKLAMA

System wsparcia dla kogeneracji

Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 r. wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło. Wsparcie przyznawane jest w jednej z czterech form, w zależności od grupy wytwórców, dla której jest przeznaczone:

  1. premii gwarantowanej indywidualnej,
  2. premii gwarantowanej,
  3. aukcji,
  4. naboru.

System ten zastąpił dotychczasowy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji.

Kogeneracja – produkcja w skojarzeniu – polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie technologicznym. Jak wyjaśnia URE, istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80 proc., podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej trudne jest osiągnięcie 50-proc. sprawności.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.