Cementownie muszą postawić na technologię wychwytywania CO2

Cementownie muszą postawić na technologię wychwytywania CO2
Gramwzielone.pl / Midjourney

Wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla (CCS) to według fundacji Instrat jedyna technologia, która pozwala na radykalne zmniejszenie emisji CO2 w produkcji cementu. Na razie koszty CCS są wysokie. Instrat policzył, za ile lat rozwiązanie to może stać się opłacalne.

Technologia CCS (ang. Carbon Capture and Storage) wymaga znaczących nakładów kapitałowych i pociąga za sobą dodatkowe koszty operacyjne dla cementowni. Fundacja Instrat wskazuje jednak, że według jej szacunków cementownie z instalacjami CCS mogą już w 2035 r. zapewnić polskiej gospodarce tańszy cement niż cementownie bez takich instalacji. Co więcej – w perspektywie roku 2050 niskoemisyjny cement może być nawet ponad dwukrotnie tańszy niż wytwarzany w zakładach, które nie przeprowadzą inwestycji dekarbonizacyjnych.

W wyliczeniach uwzględniono konieczność zakupu przez cementownie uprawnień do emisji dwutlenku węgla i przewidywany wzrost cen tych uprawnień. Cement niskoemisyjny staje się konkurencyjny wobec konwencjonalnego już przy wzroście ceny uprawnień do emisji powyżej poziomu 100 euro za tonę CO2 – a taki był blisko w minionych latach.

REKLAMA

Według Instratu coraz bliższe jest osiągnięcie progu konkurencyjności produkcji cementu z wykorzystaniem technologii CCS.

 

Wykres: koszt cementu wytwarzanego z wykorzystaniem CCS i bez niego
Źródło: Instrat

Organizacja podkreśla przy tym, że cement zachowałby swoją jakość, gdyż technologia CCS nie wpływa na sam chemiczny proces jego powstawania.

Instalacja CCS w polskiej cementowni

Niektóre cementownie już zaczynają wdrażać technologie CCS. Jako przykład Instrat wskazuje cementownię Kujawy, w której instalacja wychwytu dwutlenku węgla ma być uruchomiona przed 2030 r. Lafarge uzyskał na ten projekt dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego w wysokości 228 mln euro. Łącznie przedsięwzięcia ma kosztować 380 mln euro.

REKLAMA

Jak wskazuje Instrat, istotną blokadą dla rozwoju technologii CCS w Polsce jest niedostępność blisko położonych, najlepiej lądowych, podziemnych magazynów na dwutlenek węgla. Z tego powodu cementownia Kujawy musi transportować CO2 do magazynów na Morzu Północnym, co zwiększa koszt produkcji tony cementu aż o ponad 100 euro.

Koszt produkcji cementu przy wdrożeniu CCS

Instrat zakłada, że do 2035 r. będą już dostępne w Polsce podziemne magazyny mogące przechowywać dwutlenek węgla, zwłaszcza że nasz kraj cechuje się pod tym względem sporym potencjałem. To wymaga jednak wsparcia rozwoju takich obiektów ze strony państwa.

Przy dostępności magazynów na CO2 koszt transportu dwutlenku węgla spadłby znacząco, a dodatkowy koszt produkcji tony cementu wyniósłby – jak wylicza Instrat – około 50 euro. Tymczasem rosnące opłaty za emisje CO2 zwiększyłyby koszt produkcji tony cementu w cementowniach bez instalacji CCS aż o prawie 140 euro do 2050 r.

W takiej sytuacji inwestycje w technologie CCS w polskich cementowniach nie będą wymagały – zdaniem analityków Instrat – przesadnie dużej pomocy ze strony państwa. Jednak uruchomienie wsparcia finansowego dla cementowni skłonnych do takich inwestycji już teraz pozwoliłoby przyspieszyć wdrożenie technologii CCS w Polsce (zwłaszcza w oczekiwaniu na dostępność magazynów na CO2 na terenie kraju).

Jeśli chodzi o wpływ na konsumentów – Instrat wylicza, że wzrost kosztów produkcji cementu spowodowany zastosowaniem technologii CCS przełożyłby się po roku 2035 na wzrost ceny metra kwadratowego nowo wybudowanego mieszkania o mniej niż 1%.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.