REKLAMA
 
REKLAMA

Coraz więcej inteligentnych liczników w Warszawie

Coraz więcej inteligentnych liczników w Warszawie
Fot. Stoen Operator

W Polsce trwa wymiana liczników energii elektrycznej na nowoczesne liczniki zdalnego odczytu. Stołeczny operator systemu dystrybucyjnego poinformował o zainstalowaniu już ponad 380 tys. takich urządzeń. To 1/3 wszystkich liczników w warszawskiej sieci.

W Warszawie za realizację programu wymiany liczników odpowiada Stoen Operator, który dostarcza energię elektryczną mieszkańcom stolicy i okolicznych miejscowości. Stoen zamontował już 380 tys. liczników zdalnego odczytu (LZO).

W ostatnim etapie operator wymienił liczniki w czterech warszawskich dzielnicach: Bemowie, Pradze-Południe, Pradze-Północ oraz Targówku. Obecnie trwa montaż liczników na Białołęce.

REKLAMA

Dalsze plany zakładają wymianę urządzeń u 520 tys. odbiorców do końca 2025 r. (35%) i u 880 tys. odbiorców w roku 2027 (65%).

Proces wymiany opomiarowania na liczniki zdalnego odczytu wynika z przepisów Prawa energetycznego i jest częścią unijnego planu zastępowania tradycyjnych mierników nowoczesnymi urządzeniami. Zgodnie z przepisami do lipca 2031 r. już 100% odbiorców końcowych każdego operatora ma mieć zainstalowane liczniki zdalnego odczytu.

Zalety nowoczesnych liczników

Nowe liczniki oferują użytkownikom wiele korzyści. Inteligentne opomiarowanie umożliwia automatyczne monitorowanie, gromadzenie i przesyłanie danych dotyczących zużycia energii oraz rejestrowanie ewentualnych przerw w dostawie energii. Odbiorca energii nie musi przekazywać pomiarów do firmy energetycznej, wpuszczać do domu inkasenta ani wpisywać comiesięcznego odczytu na specjalnej platformie. Dzięki LZO odbiorcy energii nie muszą także polegać na prognozach zużycia i płacą tylko za faktyczne zużycie energii.

Użytkownicy inteligentnych liczników mogą samodzielnie kontrolować zużycie energii oraz korzystać z dynamicznych taryf, co sprzyja oszczędności i efektywnemu zarządzaniu energią.

REKLAMA

Bezpieczeństwo danych i ochrona prywatności

Stoen Operator zapewnia, że montowane urządzenia spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa cybernetycznego. Dane są szyfrowane przy użyciu zaawansowanych protokołów, co zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi. Ponadto operator regularnie analizuje bezpieczeństwo urządzeń i systemów pod kątem możliwych ataków hakerskich.

Dotacja na inteligentne liczniki z Funduszu Modernizacyjnego

Cały proces wymiany liczników jest bezpłatny dla odbiorców, a koszty ponosi operator systemu dystrybucyjnego. Projekt współfinansowany jest z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji EU-RTS (Fundusz Modernizacyjny) w ramach programu priorytetowego nr 4.7 „Zeroemisyjny system energetyczny Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”.

Budżet programu, z którego finansowane są inwestycje w inteligentne liczniki, wynosi 1 mld zł. Na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dofinansowanie łącznie na pięć projektów. W ubiegłym roku Stoen Operator otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 60 mln zł. Oprócz  stołecznego OSD dofinansowanie otrzymali Energa Operator, PGE DystrybucjaTauron Dystrybucja.

O zasadach wymiany inteligentnych liczników pisaliśmy szerzej w artykule: Czy za inteligentny licznik płaci odbiorca energii? Zasady wymiany liczników.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne