REKLAMA
 
REKLAMA

Helsinki kończą produkcję energii z węgla

Helsinki kończą produkcję energii z węgla
Helen

W Helsinkach właśnie zakończyła działalność ostatnia elektrociepłownia węglowa, co stanowi ważny krok na drodze do neutralności węglowej miasta. Zamknięcie elektrowni Salmisaari ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w stolicy o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim i przyspieszyć drogę Finlandii do neutralności klimatycznej.

Helsinki dążą do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 r., a taki plan oznacza 20 lat przewagi nad celem Unii Europejskiej. Kluczowym elementem tej strategii jest eliminacja paliw kopalnych z produkcji energii.

Jeszcze w 2022 r. węgiel odpowiadał za 64% produkcji ciepła w Helsinkach. Dwa lata temu przedsiębiorstwo energetyczne Helen, należące do miasta, zamknęło elektrociepłownię Hanasaari B, co stanowiło pierwszy znaczący krok w kierunku transformacji ekologicznej. Teraz miasto zakończyło erę węgla w energetyce, a ostatnia elektrociepłownia węglowa przeszła na biomasę i inne alternatywne źródła energii.

REKLAMA

Te działania mają przyczynić się do redukcji emisji CO2 w Helsinkach o 43%, a w skali całej Finlandii o 5% w stosunku do emisji z 1990 r.

Zamknięcie elektrociepłowni Salmisaari jest kolejnym krokiem w stronę neutralności węglowej, którą Finlandia zamierza osiągnąć do 2030 r. Celem jest także dalsza redukcja emisji, która poziom zerowy ma osiągnąć do 2040 r.

REKLAMA

Nowoczesne i zrównoważone źródła energii

Produkcja energii w Helsinkach obecnie opiera się obecnie na technologiach wykorzystujących ciepło odpadowe, wykorzystywane są kotły elektryczne, magazyny energii oraz instalacje produkujące energię z biomasy.

Firma Helen inwestuje w neutralne względem emisji dwutlenku węgla rozwiązania, takie jak największa w Europie kotłownia elektryczna oraz największa na świecie pompa ciepła. Te instalacje są zasilane energią elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Nowe możliwości związane z wodorem

Zamknięcie elektrociepłowni węglowych nie oznacza końca transformacji energetycznej stolicy Finlandii. Helsinki inwestują również w rozwój zielonego wodoru. Instalacje uruchomione w ramach projektu 3H2 – Helsinki Hydrogen Hub mają rozpocząć produkcję wodoru w 2026 r.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne