URE: Wnioski o zielone certyfikaty wymagają korekty

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przypomniał o konieczności skorygowania wniosków o wydanie świadectw pochodzenia w związku z ujemnymi cenami energii na Towarowej Giełdzie Energii w marcu.
Według ustawy o odnawialnych źródłach energii świadectwo pochodzenia nie przysługuje dla energii elektrycznej wytworzonej w instalacji OZE w godzinach dostawy, dla których średnie ważone wolumenem transakcji giełdowych ceny energii z rynku dnia następnego (RDN) były niższe niż 0 zł/MWh przez co najmniej 6 kolejnych godzin.
Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki (URE), na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) ujemne ceny energii elektrycznej odnotowano 22 marca 2025 r. od godz. 10.00 do godz. 16, a zatem przez 6 następujących po sobie godzin.

Taka sytuacja powoduje, że po raz kolejny znajdują zastosowanie wspomniane przepisy ograniczające wsparcie dla producentów energii z OZE w formie świadectw pochodzenia. W związku z tym wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw, w których okres wytwarzania obejmuje marzec 2025 r. W takich wnioskach wytwórcy powinni w pkt 5 odjąć od ogólnego wolumenu energii dostarczonej w tym okresie wytwarzania jej ilość wyprodukowaną 22 marca w godz. 10.00-16.00.
Podstawa korekty
Prezes URE informuje, że dla instalacji OZE umożliwiających ustalenie ilości energii wytworzonej w przedziałach godzinowych za podstawę skorygowania wniosku należy przyjąć wskazania urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego tej instalacji. Natomiast w przypadku instalacji, które nie mają takiej możliwości, podstawą korekty powinna być ilość energii, jaka mogłaby zostać w danej instalacji wytworzona w czasie wystąpienia cen ujemnych – przy założeniu, że pracowałaby ona w tym czasie z mocą zainstalowaną.
W przypadku nieskorygowania ilości energii wytworzonej w okresie występowania cen ujemnych wytwórca zostanie wezwany przez Prezesa URE do przysłania korekty wniosku. To zaś z dużym prawdopodobieństwem wydłuży czas trwania postępowania w sprawie wydania świadectw pochodzenia energii z OZE.
Coraz częstsze ceny ujemne na TGE
Urząd Regulacji Energetyki wskazuje, że w związku z rosnącą liczbą nowych instalacji OZE przyłączanych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego spadki cen energii poniżej 0 zł/MWh na TGE mogą się zdarzać coraz częściej (podobna sytuacja wystąpiła już m.in. w styczniu br.). Dlatego działaniem koniecznym staje się bieżące monitorowanie tych notowań przez wytwórcę energii korzystającego z systemu świadectw pochodzenia.
Prezes URE zachęca wytwórców energii z OZE do śledzenia komunikatów publikowanych przez URE i Polskie Sieci Elektroenergetyczne dotyczących świadectw pochodzenia, w tym czynników mających wpływ na proces ich wydawania.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.