Europa i USA w tyle za Chinami w poziomie elektryfikacji

Europa i USA w tyle za Chinami w poziomie elektryfikacji
Unsplash

Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że w najbliższych latach globalny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną będzie większy niż kiedykolwiek wcześniej. Rosnące zapotrzebowanie na prąd w zdecydowanej większości mają pokryć nowe moce w energetyce odnawialnej – zwłaszcza fotowoltaika, która ma być w przyszłości zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o planowany wzrost zainstalowanych mocy.

W najnowszej edycji swojego flagowego raportu „Global Energy Review” Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) pokazuje, jak bardzo w ostatnich latach wzrosło globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W latach 2021-24 zwiększyło się o około 2500 TWh, przy czym za 1628 TWh odpowiadały Chiny. Wyłącznie w 2024 r. zapotrzebowania na energię elektryczną na świecie wzrosło o 4,3%. Za ponad połowę tego wzrostu odpowiadały Chiny.

Jeszcze większy wzrost zapotrzebowania na prąd ma nastąpić w latach 2024-2027. MAE prognozuje go na około 3500 TWh, z czego 1868 TWh ma przypaść na Chiny.

REKLAMA

Państwo Środka jest obecnie globalnym liderem, jeśli chodzi o poziom elektryfikacji. Udział energii elektrycznej w całkowitym zużyciu energii w Chinach ma wynosić około 28%, podczas gdy w USA i Unii Europejskiej jest to odpowiednio 22% i 21%.

Elektryfikacja w Chinach rośnie szybciej niż gospodarka

Autorzy raportu podkreślają, że od 2020 r. zużycie energii elektrycznej w Chinach rośnie szybciej niż gospodarka. W latach 2022-2024 sektor przemysłowy w Chinach odpowiadał za prawie 50% wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Sektory komercyjny i mieszkalny łącznie stanowiły 40% tego wzrostu.

Jak podkreśla MAE, w latach 2022-2024 za 1/3 wzrostu zużycia energii w chińskim przemyśle odpowiadały wyłącznie fabryki paneli fotowoltaicznych, baterii i pojazdów elektrycznych. W 2024 r. te sektory chińskiego przemysłu zużyły łącznie ponad 300 TWh energii elektrycznej, czyli znacznie więcej od całkowitego zużycia energii w Polsce.

 

Wzrost zużycia energii na świecie w latach 2021-24 i prognoza na 2024-27. Źródło: Międzynarodowa Agencja Energetyczna, Global Energy Review
Wzrost zużycia energii elektrycznej na świecie w latach 2021-2024 i prognoza na 2024-2027. Źródło: Międzynarodowa Agencja Energetyczna, Global Energy Review

Wzrost zużycia energii pokryją głównie OZE

Wzrost zapotrzebowania na prąd w najbliższych latach w Chinach i na całym świecie mają pokryć w zdecydowanej większości nowe odnawialne źródła energii. W przypadku Chin OZE mają pokryć około 90% dodatkowego zapotrzebowania na prąd, a na świecie nawet 95%.

REKLAMA

Według analityków Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2025 r. odnawialne źródła energii powinny pokryć w sumie około 1/3 zużycia energii elektrycznej na świecie, wyprzedzając w globalnym miksie wytwórczym elektrownie węglowe.

Kluczowa rola w tym zakresie ma przypaść fotowoltaice, która według autorów raportu w 2024 r. wytworzyła na świecie około 2000 TWh energii elektrycznej, co stanowiło około 7% globalnego miksu energii elektrycznej w porównaniu do 5% w 2023 r. W Unii Europejskiej udział PV w miksie wytwarzania energii w zeszłym roku przekroczył już 10%.

Europejski przemysł płaci dwukrotnie więcej za energię

Zdecydowanie inna dynamika niż w Chinach, jeśli chodzi o popyt na energię elektryczną, w ostatnich latach występowała w Europie. Nasz kontynent w 2022 i 2023 r. zmniejszył zużycie energii o kilka procent. W 2024 r. powrócił wzrost, ale był stosunkowo niewielki (1,4%).

Międzynarodowa Agencja Energetyczna tłumaczy to zwiększeniem zapotrzebowania na energię w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym – z uwagi na wzrost wykorzystania centrów danych, ale także pomp ciepła i samochodów elektrycznych. W 2024 r. zużycie energii elektrycznej w europejskim przemyśle pozostało stosunkowo stabilne, po spadkach o około 6% zarówno w 2022, jak i w 2023 r.

Autorzy raportu podkreślają, że ceny energii elektrycznej dla przemysłu energochłonnego w Unii Europejskiej w 2024 r. były znacznie poniżej rekordowych poziomów z 2022 r. i nieznacznie niższe niż w 2023 r. Niemniej jednak ceny energii dla europejskiego przemysłu były wciąż średnio dwukrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i o 50% wyższe niż w Chinach.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.