Energa szuka chętnych do technicznej obsługi urządzeń pomiarowych

Spółka Energa-Operator ogłosiła przetargi na realizację ponad 1,6 mln prac eksploatacyjnych przy licznikach. Jednym z zadań wykonawców będą wymiany tradycyjnych układów na zdalne.
Sześć przetargów na usługi technicznej obsługi urządzeń pomiarowych we wszystkich swoich oddziałach ogłosiła Energa-Operator. Tylko w tym roku spółka z Grupy Orlen planuje zamontowanie ponad 470 tys. zdalnych liczników w miejsce tradycyjnych.
Jak wylicza Energa-Operator, pomiarem na podstawie liczników zdalnego odczytu objętych jest już ponad 2,9 mln klientów firmy. Najpóźniej do końca 2026 r. takie urządzenia zostaną zamontowane u wszystkich odbiorców przyłączonych do jej sieci.
Przetargi w oddziałach Energi-Operatora
Teraz spółka ogłosiła przetargi we wszystkich swoich oddziałach. Zamówienia przewidują realizację łącznie ponad 1,6 mln prac eksploatacyjnych na układach pomiarowych w ciągu 2 lat, w tym wymianę ponad 1 mln liczników.
Ponadto usługi technicznej obsługi odbiorców świadczone przez zwycięzców postępowań obejmą m.in. około 6 mln tradycyjnych lokalnych odczytów. Wykonawcy będą też odpowiedzialni za ich wymiany legalizacyjne i eksploatacyjne.
Energa-Operator podaje, że firmy, które złożą najkorzystniejsze oferty i podpiszą umowy, będą miały okazję nabycia unikatowych kompetencji w zakresie uruchamiania i utrzymywania komunikacji zdalnej z liczkami w technologii PLC (komunikacja z wykorzystaniem linii elektroenergetycznej) i LTE w ramach jednego z największych projektów wdrożenia zdalnego odczytu w Polsce.
Usługi w zakresie technicznej obsługi odbiorców świadczone będą przez wyłonionych wykonawców w okresie od lipca 2025 r. do czerwca 2027 r.
Szczegóły dotyczące postępowań zakupowych i składania ofert oraz linki do platform zakupowych poszczególnych oddziałów Energi-Operatora można znaleźć na tej stronie.
Duży program modernizacji sieci energetycznej
Niedawno Energa-Operator ogłosiła największy w historii spółki program modernizacji i cyfryzacji sieci energetycznej. Pozyskała na ten cel m.in. ponad 7,5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy.
Wartość całego programu inwestycyjnego jest szacowana na 40 mld zł w perspektywie do 2035 r. Jego realizacja ma się przyczynić do zwiększenia niezawodności sieci dla 3,5 mln klientów operatora, ale też umożliwić podłączenie do sieci tysięcy prosumentów. Więcej na ten temat w artykule: Energa zrobi miejsce w sieci dla 200 tys. nowych prosumentów.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.