REKLAMA
 
REKLAMA

Kontynuacja ogólnopolskiego systemu doradztwa energetycznego

Kontynuacja ogólnopolskiego systemu doradztwa energetycznego
Fot. Pixabay - F1 Digitals

Od 10 lat doradcy energetyczni świadczą usługi doradcze w zakresie pozyskiwania środków unijnych na inwestycje związane z ochroną jakości powietrza, efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii.

W 2015 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGW) po raz pierwszy aplikował o środki unijne jako beneficjent. Do realizacji projektu zaproszono wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ostatecznie współpracę podjęło 15 wojewódzkich funduszy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

W 2016 r. projekt uzyskał finansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020 i był realizowany pod nazwą „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. W jego ramach powstała sieć doradców energetycznych, których zadaniem było świadczenie usług doradczych oraz organizacja szkoleń dla kandydatów na energetyków gminnych.

REKLAMA

Podczas realizacji projektu odbiorcy zgłaszali zapotrzebowanie na wsparcie w zakresie konsultacji, ocenę Planów Gospodarki Niskoemisyjnej, weryfikację audytów energetycznych oraz organizację działań szkoleniowych i edukacyjnych. Doradcy na bieżąco dostosowywali projekt do zmieniających się potrzeb społeczno-gospodarczych i rynkowych.

Jak skorzystać z Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0?

Zainteresowanie pierwszą edycją programu doprowadziło do jego kontynuacji. Od 1 stycznia 2024 r. realizowany jest Projekt Doradztwa Energetycznego (PDE), finansowany ze środków Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).

Nowa edycja została poszerzona o zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz adaptacją do zmian klimatu. Projekt realizowany jest przez NFOŚGW we współpracy z 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

REKLAMA

W ramach PDE realizowane są działania edukacyjne, informacyjno-promocyjne, szkoleniowe oraz usługi doradcze dotyczące inwestycji i ich finansowania. Z doradztwa mogą skorzystać gminy, przedsiębiorstwa, sektor mieszkaniowy (spółdzielnie, wspólnoty, deweloperzy), a także mieszkańcy. Otrzymają oni nieodpłatną pomoc w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz dostępnych źródeł wsparcia.

Aby uzyskać dostęp do darmowych porad i konsultacji, należy zgłosić się do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które są partnerami programu. Doradcy oferują wsparcie w zakresie planowania inwestycji w OZE i termomodernizacji, uzyskiwania dofinansowań z programów Czyste Powietrze i Mój Prąd 0raz rozwiązań dla zrównoważonego zarządzania energią i zasobami wodnymi.

Jak wylicza NFOŚiGW, w pierwszym roku nowej edycji udzielono 12 tys. konsultacji, ponad 32 tys. porad oraz wsparcia dla 270 inwestycji. Doradcy uczestniczyli w 46 audycjach radiowych i telewizyjnych, opublikowali 7 artykułów, a także zorganizowali 7 konferencji i ponad 270 działań edukacyjno-szkoleniowych.

Lista doradców dostępna jest tutaj>>>

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne