Coraz bliżej 15-minutowej wyceny energii

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany Warunków Dotyczących Bilansowania. Otwiera to drogę do wprowadzenia 15-minutowych produktów na rynku energii elektrycznej.
Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki (URE), w zmienionych Warunkach Dotyczących Bilansowania (WDB) doprecyzowano definicję operatora rynku – zwanego Nominowanym Operatorem Rynku Energii Elektrycznej (NEMO). To podmiot odpowiedzialny za prowadzenie jednolitego mechanizmu łączenia europejskich rynków energii dnia następnego i dnia bieżącego dla polskiego obszaru cenowego. Zapewnia kojarzenie ofert sprzedaży/zakupu energii elektrycznej zawieranych na rynkach dnia następnego i bieżącego w obrocie międzynarodowym, realizowanym w modelu PCR market coupling.
Jak tłumaczy Towarowa Giełda Energii (TGE), do jej obowiązków jako operatora rynku NEMO w szczególności należą:
- rozwój i utrzymanie algorytmów, systemów i procedur związanych z transgranicznym mechanizmem łączenia rynków;
- przetwarzanie otrzymanych danych wejściowych dotyczących dostępnych transgranicznych zdolności przesyłowych oraz w efekcie ich efektywna alokacja w miejscach ograniczeń przesyłowych.
Na polskim rynku energii TGE ma status NEMO od 2015 r. To daje TGE prawo do prowadzenia rynku krajowego w zakresie Rynku Dnia Następnego i Rynku Dnia Bieżącego oraz do uczestnictwa we wspólnym transgranicznym mechanizmie łączenia rynków (odpowiednio w modelu PCR oraz XBID).
Produkty 15-minutowe na rynku energii
Zatwierdzone przez regulatora zmiany w WDB są realizacją obowiązku określonego w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem operatorzy rynkowi NEMO powinni zapewnić uczestnikom rynku możliwość obrotu energią elektryczną w przedziałach czasowych przynajmniej tak krótkich jak okres rozliczania niezbilansowania na rynkach dnia następnego oraz dnia bieżącego.
Zmiany, które zatwierdził URE, obejmują głównie dostosowanie WDB do wprowadzenia produktów 15-minutowych, które w przyszłości zastąpią dotychczasowe produkty godzinowe w ramach jednolitego łączenia rynków. Zmiany obejmą zarówno produkty dnia bieżącego, jak i następnego.
Termin wprowadzenia produktów 15-minutowych na polskim obszarze rynkowym w ramach jednolitego łączenia rynków dnia bieżącego został określony na 18 marca 2025 r. Z kolei termin wprowadzenia produktów 15-minutowych w ramach jednolitego łączenia rynków dnia następnego został ustalony na 4 czerwca 2025 r.
Pod koniec grudnia 2024 r. przedstawiciele europejskich operatorów rynków energii i operatorów systemów przesyłowych działający w ramach inicjatywy SDAC (Single Day-ahead Coupling) potwierdzili, że w ramach jednolitego europejskiego rynku energii elektrycznej wdrożenie instrumentów 15-minutowych w krajach Unii Europejskiej powinno nastąpić 11 czerwca 2025 r. z datą pierwszej dostawy w kolejnym dniu.
Po tej decyzji Towarowa Giełda Energii podkreślała w komunikacie, że przejście na 15-minutową jednostkę okresu handlowego (MTU) w ramach jednolitego Rynku Dnia Następnego będzie stanowić kamień milowy w ewolucji europejskich rynków energii.
15-minutowe rozliczenia u prosumentów
Zmiany w zakresie okresów wyceny energii na rynkach spotowych prowadzonych przez Towarową Giełdę Energii są istotne dla prosumentów rozliczających się z nadwyżek energii w systemie net-billing.
Obecnie ceny energii RCE w net-billingu zmieniają się w praktyce co godzinę, jednak docelowo powinny zmieniać się w interwałach 15-minutowych. Więcej na ten temat: Prosumenci przejdą na rozliczenia 15-minutowe.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Podsumowując prosument będzie jeszcze bardziej tracić. Produkując prąd w pierwszych minutach godziny nie rozliczy ostatnich w których słońca nie będzie. Czyli odda w pierwszym kwadransie za 15gr a w ostatnim pobierze za 1.3 zł. Ewentualnie przy stawkach 9gr za kilowat przy małej instalacji która tego kilowata nie wyprodukuje w 15 minut mimo produkcji i oddania do sieci dostaniemy całe zaokrąglone 0.
@Prosument dlatego warto zainwestować w magazyn energii. Nie oddasz za grosze w szczycie produkcji i wykorzystasz wieczorem jak jest szczyt popytu i cen.
Konsumenci po tym sie nie pozbieraja.a moze zrobicie 15 sekundowe rozliczanie???czy ktos zatrzyma tych idiothow unijnych????juz widze firme ktora planuje 15 minutowe wlaczanie maszyn………
@Shadow: W lecie z instalacji 10kWp uzyskasz do 50kWh energii. Jeśli zamontujesz to co „nibyspece” z tego portalu polecają, czyli magazyn 15kWh to i tak większą część wyprodukowanej energii oddasz po dziadowskiej stawce. Z całą pewnością wprowadzenie rozliczania 15 min. spowoduje skrócenie czasu w ciągu doby, gdzie cena energii dla prosumenta będzie korzystna, więc Prosument ma rację. Faktem jest też, że fotowoltaika na obecnych zasadach bez magazynu energii traci sens. Jeśli mam zainwestować kilkadziesiąt tysięcy złotych tylko po to, żeby zarobić na tym 100zł miesięcznie to już lepiej wsadzić te pieniądze na dobrą lokatę i mieć tyle samo z odsetek. Pomijając nawet utratę wartości z tytułu inflacji, po dziesięciu latach kwota dalej będzie ta sama w przeciwieństwie do fotowoltaiki i magazynu, które mogą już mieć wartość złomową, jeśli ktoś skusił się na jedną z 90% ofert z polskiego rynku, czyli towar najniższej jakości sprzedawany z olbrzymią marżą i montowany przez ekipę, która nie odróżnia woltów od amperów.
Inna sprawa to handel energią na giełdzie. Jeszcze się chyba nigdy nie zdarzyło, żeby towar wchodzący na giełdę taniał w dłuższej perspektywie. Jeśli kapitał spekulacyjny w coś inwestuje to tylko po to, żeby zarobić z jak największym zyskiem. Europa staje się rajem dla spekulantów, gdzie biedne kraje jak Polska będą musiały konkurować o tanią energię z krajami bogatymi, które stać na droższy zakup. Jedynym wygranym na tym wszystkim będą spółki energetyczne i operatorzy sieci, bo oni zarobią ZAWSZE! Choćby z tytułu opłat dystrybucyjnych czy różnego rodzaju opłat stałych.
W ostatnim artykule była informacja że bilansowanie ma być dalej godzinowe, cena sprzedaży będzie średnią cen z czterech kwadransów. Czy to się zmienia?
@ … – pieprzysz jak potłuczony.
@Sprzedawca: ssij pałę frajerze
@… – nie dość, że gamoń bez pojęcia, to jeszcze prostak. Szkoda mi cię sfrustrowany dzieciaku z wielkiej płyty. Tylko na tyle cię stać? W sumie mogłem się domyśleć, czytając poprzedni słowotok. Brawo ty!