REKLAMA
 
REKLAMA

PKP Intercity stawia na ekologię i odnawialne źródła energii

PKP Intercity stawia na ekologię i odnawialne źródła energii
Fot. PKP Intercity

PKP Intercity kontynuuje modernizację swojego taboru i infrastruktury, koncentrując się na redukcji emisji CO2 oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Kolej jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu – emituje czterokrotnie mniej dwutlenku węgla niż transport drogowy i prawie pięciokrotnie mniej niż transport lotniczy.

Już w 2026 r. PKP Intercity planuje wykorzystywać 100 proc. energii z odnawialnych źródeł energii. Zasili ona zaplecze techniczne, warsztaty i inne budynki spółki. Planowane jest również wykorzystanie zielonej energii w pociągach przewoźnika.

REKLAMA

Obecnie ponad 80 proc. taboru PKP Intercity nie emituje spalin, a spółka podejmuje dalsze kroki w kierunku zmniejszenia swojego śladu węglowego. Od kilku lat przewoźnik kupuje nowoczesne lokomotywy, składy i wagony, dzięki czemu jego flotę już zasilają pojazdy o znacznie mniejszej emisji CO2. Buduje także przyjazną środowisku infrastrukturę postojową.

Tabor zasilany zieloną energią

Niebawem flota PKP Intercity powiększy się m.in. o 35 hybrydowych zespołów trakcyjnych produkowanych przez Newag, które pozwolą na ograniczenie użycia silników spalinowych na trasach bez elektryfikacji. Równocześnie trwa postępowanie na zakup 42 piętrowych energooszczędnych elektrycznych zespołów trakcyjnych, z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne 30 pojazdów.

REKLAMA

PKP Intercity planuje, że do 2026 r. 25 proc. energii trakcyjnej będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii, a do 2030 r. – 50 proc.

Energia z OZE nie tylko w trakcji

Odnawialne źródła energii są wdrażane nie tylko w taborze, ale również w infrastrukturze postojowej i technicznej. PKP Intercity zarządza obecnie blisko 20 stacjami postojowymi, kluczowymi dla utrzymania taboru. W ostatnim czasie zakończono inwestycje w Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu, gdzie powstały nowoczesne ekologiczne myjnie. Wyposażono je w systemy oczyszczania ścieków z obiegiem zamkniętym oraz instalacje zbierania deszczówki, co pozwala na wielokrotne wykorzystywanie wody.

Nowoczesne zaplecza techniczne PKP Intercity przyczyniają się do zmniejszenia emisji spalin, hałasu oraz innych szkodliwych substancji. Spółka planuje, aby już w 2025 r. 100 proc. energii nietrakcyjnej pochodziło z odnawialnych źródeł energii, co jest kolejnym krokiem w kierunku zrównoważonego transportu kolejowego w Polsce.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne