Początek 2025 pod znakiem rekordowych wyłączeń farm wiatrowych w Polsce

Początek 2025 pod znakiem rekordowych wyłączeń farm wiatrowych w Polsce
Miks wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w okresie styczeń 2015 - styczeń 2025 r. Źródło: Forum Energii.

Odnawialne źródła energii w pierwszym miesiącu 2025 r. odpowiadały za ponad 1/4 produkcji energii w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy ograniczonej, zimowej generacji z fotowoltaiki taki wynik był zasługą przede wszystkim elektrowni wiatrowych, które w styczniu ustanowiły swój rekord w zakresie miesięcznej produkcji energii.

Miesięczne podsumowanie sytuacji w krajowym systemie elektroenergetycznym za styczeń 2025 r. przedstawiło Forum Energii. Wynika z niego, że w zeszłym miesiącu ze źródeł odnawialnych pochodziło łącznie 26,3 proc. (4,4 TWh) wyprodukowanej energii elektrycznej w Polsce.

W grudniu 2024 r. udział OZE w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 23,2 proc., natomiast w całym 2024 r. był na poziomie 29,7 proc.

REKLAMA

Największa generacja… i rekordowe wyłączenia wiatraków

Za zdecydowaną większość generacji energii odnawialnej w styczniu odpowiadały źródła wiatrowe, które dostarczyły 3,3 TWh z ogólnej generacji OZE wynoszącej 4,4 TWh. Produkcja energii z wiatru była wyższa o 8,2 proc. w zestawieniu z produkcją ze stycznia 2024 i aż o 25,9 proc. w porównaniu do grudniua 2024 r. Jak podkreśla Forum Energii, styczniowa generacja z polskich farm wiatrowych stanowi największą historycznie wartość. Jednocześnie w styczniu odnotowano rekordową redukcję pracy elektrowni wiatrowych – na poziomie 32,2 GWh. W zeszłym miesiącu konieczność nierynkowego redysponowania jednostek wytwórczych pojawiła się podczas czterech dni i objęła wyłącznie farmy wiatrowe.

Miesiąc wcześniej, w grudniu 2024 r., operatorzy sieci zredukowali pracę elektrowni wiatrowych o 11,4 GWh, a przed rokiem, w styczniu 2024 r., redysponowania nie było w ogóle.

Całkowita moc farm wiatrowych w naszym kraju na koniec stycznia 2025 r. według Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynosiła 10,8 GW. Znacznie większą nominalną moc mają zainstalowane w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne. Na początku 2025 r. moc fotowoltaiki w Polsce wynosiła już 21,3 GW. Styczeń jest jednak najsłabszym – obok grudnia – miesiącem, jeśli chodzi o uzyski energii z fotowoltaiki. W zeszłym miesiącu systemy PV w Polsce wytworzyły 0,3 TWh energii elektrycznej. Był to wzrost o 38,4 proc. w porównaniu do generacji z wcześniejszego miesiąca, a także o 22,6 proc. w porównaniu do generacji ze stycznia 2024 r.

Do wolumenu energii odnawialnej, który trafił w styczniu do krajowego systemu elektroenergetycznego, dołożyły się elektrownie biomasowe i wodne, które wyprodukowały odpowiednio 0,7 TWh i 0,1 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Więcej gazu, węgla i CO2

Analitycy Forum Energii odnotowują, że w styczniu 2025 r. produkcja energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych w większym stopniu niż rok temu opierała się na gazie ziemnym. Elektrownie i elektrociepłownie gazowe wyprodukowały w styczniu 2,2 TWh energii elektrycznej. Stanowi to spadek o 3 proc. miesiąc do miesiąca, a jednocześnie wzrost o 10,8 proc. rok do roku. Jest to drugi największy miesięczny wynik generacji gazowej w polskim systemie elektroenergetycznym po listopadzie 2024 r. i ma on być zasługą między innymi uruchomienia nowych bloków PGE o mocy 1,4 GW w Gryfinie.

Mimo wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych i gazowych największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce zachowały elektrownie pracujące na węglu kamiennym z produkcją na poziomie 6,3 TWh. Generacja z tych źródeł wzrosła względem stycznia ubiegłego roku o 4,7 proc., ale względem grudnia 2024 r. spadła o 0,6 proc. Generacja z węgla brunatnego wyniosła w styczniu 3,6 TWh, notując wzrost o 8,3 proc. m/m, a także o 13,4 proc. r/r.

To przełożyło się na wzrost emisji CO2 w polskiej elektroenergetyce w stosunku do wcześniejszego miesiąca o 2,9 proc. – do poziomu 9,5 mln ton CO2. W zestawieniu ze styczniem 2024 r. emisje były wyższe o 8,2 proc.

Krajowy system elektroenergetyczny odnotował w styczniu eksport energii na poziomie 0,9 TWh – najwyższy od września 2021 r.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.