Kotły elektrodowe w EC Gdańsk ograniczają spalanie węgla i emisję CO2
![Kotły elektrodowe w EC Gdańsk ograniczają spalanie węgla i emisję CO2](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/2025/02/zdj.-kotly-elektrodowe-aspect-ratio-618-360-921x537.jpg)
PGE Energia Ciepła trzy lata temu wdrożyła w Elektrociepłowni Gdańskiej technologię power-to-heat, oddając do eksploatacji kotły elektrodowe o łącznej mocy 70 MWt, zasilane energią elektryczną. Jak nowa technologia wpływa na ograniczenie spalania węgla i emisję CO2?
Kotły elektrodowe w EC Gdańsk działają od 2022 r. i przepracowały łącznie ponad 5,3 tys. godzin. Pełnią funkcję rezerwowo-szczytową, zapewniając stabilne dostawy ciepła w okresach wzmożonego zapotrzebowania, szczególnie przy niskich temperaturach. W 2024 roku wyprodukowały one blisko 294 tys. GJ ciepła, co jest równoznaczne z zapotrzebowaniem ponad 10 tys. gospodarstw domowych w Gdańsku i Sopocie.
Mniej węgla
Energia elektryczna zasilająca kotły pochodzi bezpośrednio z elektrociepłowni, gdzie jest wytwarzana w procesie kogeneracji. Jeśli energia nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej.
Z kolei w przypadku nadwyżki energii w krajowym systemie elektroenergetycznym kotły mogą przekształcać ją na ciepło, wspierając bilansowanie systemu. Dzięki zastosowanej technologii EC Gdańsk ograniczyła zużycie węgla o blisko 2,5 tys. ton oraz zredukowała emisję CO2 o niemal 5 tys. ton.
PGE Energia Ciepła planuje dalszą rozbudowę tej technologii, rozważając instalację kotłów elektrodowych w innych lokalizacjach. Na rozwój tej metody produkcji ciepła w przyszłości może dodatkowo wpłynąć wykorzystanie energii z morskich farm wiatrowych PGE.
Jak podkreśla Grzegorz Krystek, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A., potencjał tej technologii do produkcji ciepła z nadmiaru zielonej energii w krajowym systemie elektroenergetycznym jest obiecujący, a ich integracja z akumulatorem ciepła jeszcze bardziej zwiększa potencjał takiego rozwiązania. Technologia power to heat, bazująca na pracy kotłów elektrodowych w połączeniu z akumulatorami ciepła, stwarza perspektywy dla efektywnego magazynowania i wykorzystania energii.
Dekarbonizacja ciepłownictwa
Gdańskie ciepłownictwo przechodzi intensywny proces dekarbonizacji. Strategia przewiduje zastąpienie do 2030 r. dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami nisko- i zeroemisyjnymi, w tym także zasilanymi energią elektryczną.
W sprawie dekarbonizacji systemu ciepłowniczego w Gdańsku porozumienie podpisali niedawno prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz przedstawiciele PGE Energia Ciepła (producent ciepła systemowego) i GPEC (dostawca ciepła). Więcej na ten temat w artykule: Miasto Gdańsk i spółki ciepłownicze zrezygnują z węgla.
Niedawno Energa-Operator poinformowała, że zwiększy moc przyłączeniową dla PGE Energia Ciepła w Gdańsku. Spółka wydała warunki przyłączenia w tym zakresie. Moc zwiększy się o 328 MW do poziomu 404 MW. Umożliwi to większe wykorzystanie energii odnawialnej do wytwarzania ciepła przy użyciu kotłów elektrodowych. Więcej na ten temat w artykule: Kotły elektrodowe w Gdańsku dostaną więcej mocy.
PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże zarządza dwiema elektrociepłowniami w Gdańsku i Gdyni, które są kluczowymi dostawcami ciepła dla regionu. Rocznie produkują one łącznie 13 190 TJ ciepła oraz 1413 GWh energii elektrycznej, pokrywając ponad połowę zapotrzebowania na ciepło w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, Redzie i Gminie Kosakowo.
PGE Energia Ciepła, należąca do Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w wysokosprawnej kogeneracji. Posiada udział na poziomie 25 proc. w rynku ciepła z kogeneracji oraz zarządza 16 elektrociepłowniami i sieciami ciepłowniczymi o łącznej długości 700 km.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.