Wyspa energetyczna na Bałtyku z ogromnym dofinansowaniem

Wyspa energetyczna na Bałtyku z ogromnym dofinansowaniem
Bornholm Energy Island

Komisja Europejska przyznała ponad 1 mld euro dofinansowania dla transgranicznych inwestycji w obszarze infrastruktury energetycznej. Najwyższe dofinansowanie otrzyma projekt planowany na Bałtyku. Ma on zwiększyć możliwości transgranicznego przesyłu energii z wykorzystaniem morskich farm wiatrowych.

Komisja Europejska przeznaczy prawie 1,25 mln euro na dotacje z programu Łącząc Europę (CEF) dla 41 transgranicznych projektów infrastruktury energetycznej. W zeszłym roku uzyskały one status Projektów Wspólnego Interesu (Project of Common Interest, PCI) oraz Projektów Wspólnego Interesu w ramach transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E).

Komisja podkreśla, że jest to największy z dotychczasowych naborów wniosków w ramach programu Łącząc Europę, zarówno pod względem liczby zgłoszeń, jak i przyznanego dofinansowania. Przekracza ono pierwotny budżet ustalony na 850 mln euro i jest pierwszym naborem po rewizji regulacji TEN-E, która obejmuje projekty związane z wodorem i morskimi sieciami energetycznymi.

REKLAMA

Wyspa energetyczna na Bałtyku bez Polski

Blisko 750 mln euro trafi do 8 projektów związanych z sieciami elektroenergetycznymi, w tym offshore i inteligentnymi sieciami. Największa dotacja, w wysokości 645 mln euro, wesprze projekt wyspy energetycznej na Morzu Bałtyckim.

Projekt Bornholm Energy Island zakłada budowę hybrydowego interkonektora łączącego Danię i Niemcy, jednocześnie integrującego 3 GW mocy z morskich farm wiatrowych zbudowanych na niemieckich i duńskich wodach terytorialnych. Innowacyjność tego projektu polega na tym, że ma on umożliwić wspólne korzystanie z energii z morskich farm wiatrowych przez więcej niż jedno państwo.

Bornholm Energy Island to inicjatywa operatorów sieci przesyłowej z Niemiec i Danii: 50Hertz i Energinet. Kilka lat temu Duńczycy sugerowali, że do tego projektu mogłaby się włączyć również Polska z budowanymi w naszej części Morza Bałtyckiego farmami wiatrowymi, jednak ostatecznie w projekcie naszego kraju nie ma.

50Hertz i Energinet podkreślają, że projekt Bornholm Energy Island będzie służyć jako model dla przyszłych połączeń energetycznych na Morzu Północnym i Bałtyckim z wykorzystaniem morskich farm wiatrowych.

 

REKLAMA

Projekt wyspy energetycznej Bornholm Energy Island. Źródło: Komisja Europejska.
Projekt wyspy energetycznej Bornholm Energy Island. Źródło: Komisja Europejska

Operatorzy sieci z Niemiec i Danii podkreślają w komentarzu na temat otrzymanego dofinansowania dla Bornholm Energy Island, że przed rozpoczęciem kolejnej fazy tego projektu, obejmującej złożenie zamówień na kluczowe komponenty infrastruktury energetycznej, potrzebne są jeszcze odpowiednie pozwolenia.

Do budowy infrastruktury zostaną wykorzystane urządzenia energetyczne w technologii HDVC. Ich zakup ma być przedmiotem wspólnego przetargu. W 2023 r. spółki 50Hertz i Energinet informowały, że budowa części infrastruktury znajdującej się na obszarach kontrolowanych przez Danię może rozpocząć się po uzyskaniu pozwolenia środowiskowego oraz po zakończeniu wykopów archeologicznych, co miało nastąpić w 2025 r. W Niemczech prace instalacyjne i budowlane miały rozpocząć się po przyznaniu niezbędnych pozwoleń.

Skorzystają Słowacy i Węgrzy

Inny dofinansowany projekt, o nazwie Danube InGrid, zakłada budowę inteligentnego systemu elektroenergetycznego na granicy Węgier i Słowacji. Na ten cel operatorzy sieci z obu krajów otrzymają z Unii Europejskiej 33 mln euro. Pozostałe dofinansowane projekty sieciowe zlokalizowane są w Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Słowacji i Hiszpanii. Otrzymają one dotacje na wykonanie analiz.

Dofinansowanie na wodór

Dotacje z programu Łącząc Europę będą wspierać także realizację projektów wodorowych. Ponad 250 mln euro zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury wodorowej w 21 projektach. Dodatkowo na dofinansowanie trzech projektów i finansowanie dziewięciu analiz przygotowawczych dotyczących infrastruktury CO2 przeznaczono kolejne 250 mln euro. Wśród nich jest projekt Facility Prinos realizowany w Grecji, który otrzyma prawie 120 mln euro.

Aby wdrożyć dofinansowanie przyznane z programu Łącząc Europę, teraz Agencja Europejska ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) przygotuje umowy grantowe z beneficjentami. Kolejny nabór wniosków w programie planowany jest jeszcze w tym roku.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.