Ujemne ceny energii – wytwórcy muszą je uwzględnić w rocznym sprawozdaniu CHP
W 2024 roku na Towarowej Giełdzie Energii kilka razy wystąpiły ujemne ceny. Dla wytwórców energii w kogeneracji oznacza to dodatkowy obowiązek.
W związku z kilkukrotnym wystąpieniem w 2024 r. ujemnych cen energii na rynku dnia następnego Towarowej Giełdy Energii, wytwórcy ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji są zobowiązani do uwzględnienia tych cen w składanym Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) rocznym sprawozdaniu kogeneracyjnym (Combined Heat and Power, CHP), które należy złożyć do 15 marca br.
Wsparcie nie obejmuje ujemnych cen energii
Prezes URE przypomina wytwórcom energii o ich obowiązku wynikającym z wystąpienia ujemnych cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Jak wskazuje, 14 i 28 kwietnia, 1 maja, 23 i 30 czerwca oraz 10, 11 i 25 sierpnia 2024 r. przez ponad sześć kolejnych godzin na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej.
Wytwórcy ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji korzystający z systemów wsparcia mają obowiązek ustalenia ilości energii elektrycznej wytworzonej w tych okresach i uwzględnienia w sprawozdaniu CHP za 2024 r., ponieważ wsparcie jej nie obejmuje.
Zgodnie z przepisami ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, jednostki uprawnione do otrzymania premii (kogeneracyjnej, gwarantowanej, gwarantowanej indywidualnej lub kogeneracyjnej indywidualnej) nie mogą uzyskać wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej w godzinach dostawy, dla których średnie ważone wolumenem transakcji sesyjnych giełdowych ceny energii elektrycznej z rynku dnia następnego (RDN), przez co najmniej sześć kolejnych godzin, były niższe niż zero złotych za MWh.
W formularzu sprawozdania rocznego CHP za 2024 r., udostępnionym na stronie URE, wytwórcy mają obowiązek uwzględnić ilości energii elektrycznej wytworzonej w ww. godzinach w jednostce kogeneracji i na tej podstawie ustalić ilość energii elektrycznej, która nie podlega wsparciu.
Jak obliczyć ilość energii, która nie jest objęta wsparciem?
Wolumeny energii nieobjęte wsparciem należy ustalić w następujący sposób:
- dla jednostki kogeneracji opomiarowanej w sposób umożliwiający ustalenie ilości energii elektrycznej wytworzonej w ww. przedziałach godzinowych – za podstawę do ustalenia wielkości przysługującego wsparcia należy przyjąć wskazania urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego tej jednostki;
- dla pozostałych jednostek kogeneracji za podstawę do ustalenia wielkości przysługującego wsparcia należy przyjąć ilość energii, jaka mogłaby zostać w niej wytworzona w czasie zaistnienia cen ujemnych, przy założeniu, że jednostka pracowała w tym czasie z mocą zainstalowaną elektryczną.
Co ważne, wytwórcy ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji w sprawozdaniach rocznych CHP powinni dokładnie wskazać ilość energii elektrycznej, której wytworzenie nie podlega wsparciu i dołączyć wskazania urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, które potwierdzają te wartości (protokoły odczytu stanów liczników energii elektrycznej, w których wskazany zostanie ich stan początkowy i stan końcowy w godzinach cen ujemnych) lub wyliczenia.
Brak tych danych w sprawozdaniu będzie skutkował wezwaniem do korekty i wydłużeniem czasu postępowania i akceptacji sprawozdania.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.