REKLAMA
 
REKLAMA

Państwa bałtyckie odłączyły się od poradzieckiej sieci elektroenergetycznej

Państwa bałtyckie odłączyły się od poradzieckiej sieci elektroenergetycznej
Moment odłączenia systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich od systemu elektroenergetycznego Rosji. Źródło: Litgrid

Po latach przygotowań Estonia, Łotwa i Litwa zsynchronizowały swoje systemy elektroenergetyczne z obszarem synchronicznym Europy kontynentalnej, odłączając się od rosyjskiego systemu elektroenergetycznego.

W niedzielę 9 lutego 2025 r. o godzinie 13.05 państwa bałtyckie na stałe odłączyły swoje połączenia energetyczne z Rosją i Białorusią. Odłączając się od rosyjskiego systemu IPS/UPS, systemy elektroenergetyczne Litwy, Łotwy i Estonii dołączyły do obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej, wykorzystując do tego celu połączenie energetyczne Litwy z Polską.

Synchronizacja systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną polegała na ujednoliceniu częstotliwości napięcia w tych systemach z częstotliwością systemu Europy kontynentalnej, tj. od Oceanu Atlantyckiego aż do Polski, Ukrainy i Półwyspu Bałkańskiego oraz od Morza Północnego i Bałtyckiego po Morze Śródziemne.

REKLAMA

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podkreślają, że proces synchronizacji nastąpił po latach skrupulatnych przygotowań i współpracy między operatorami systemów przesyłowych krajów bałtyckich (OSP): Elering (Estonia), Augstsprieguma tīkls (AST, Łotwa), Litgrid (Litwa) oraz ich odpowiedników w obszarze synchronicznym Europy kontynentalnej.

Kluczowe inwestycje związane z synchronizacją uzyskały najwyższe możliwe wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach funduszu Łącząc Europę. Unijne dofinansowanie pokryło niezbędne inwestycje w 75 proc.

Kluczowa rola Polskich Sieci Elektroenergetycznych

PSE odpowiadało za koordynację i zarządzanie projektem synchronizacji krajów bałtyckich z europejskim systemem elektroenergetycznym. To za pośrednictwem polskiego systemu elektroenergetycznego odbyła się synchronizacja. 

Bezpośrednio przed wdrożeniem synchronizacji systemy energetyczne Litwy, Łotwy i Estonii przeszły także tzw. test pracy wyspowej, w czasie którego musiały zarządzać swoimi systemami bez pracujących połączeń synchronicznych.

REKLAMA

Jak tłumaczy polski operator, synchronizacja umożliwi państwom bałtyckim zarządzanie ich systemami elektroenergetycznymi w ścisłej współpracy ze wszystkimi innymi krajami Europy kontynentalnej, co zwiększy regionalne bezpieczeństwo energetyczne.

– Przygotowania do synchronizacji trwały od kilkunastu lat i PSE było w nie zaangażowane od samego początku. To historyczne wydarzenie, ale na tym nasza współpraca się nie kończy. Trwają już przygotowania do budowy nowego połączenia Polska – Litwa Harmony Link, które jeszcze bardziej wzmocni bezpieczeństwo w regionie – komentuje prezes PSE Grzegorz Onichimowski.

– Synchronizacja krajów bałtyckich z obszarem synchronicznym Europy kontynentalnej jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia niezależności energetycznej i bezpieczeństwa Estonii, Łotwy i Litwy. Podkreśla również siłę europejskiej solidarności i współpracy w budowaniu bezpiecznej i opartej na współpracy przyszłości w energetyce – dodaje Zbyněk Boldiš, przewodniczący ENTSO-E.

 

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

No to ruSSkie trolle teraz zawyją na forach!!!

odłaczenie był czysto techniczne, Litwa od maja 2022 nie importuje prądu od rusków inne kraje … nie wiem

RuSSkie barbarzyńcy nie chca żyć z innymi w pokoju to czas się od nich odseparować. Przydałby się mur taki jak w Grze o Tron.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady