Strategiczna dla krajów bałtyckich trasa pod kontrolą PSE. Śmigłowce w akcji

Strategiczna dla krajów bałtyckich trasa pod kontrolą PSE. Śmigłowce w akcji
fot. PSE

Litwa, Łotwa i Estonia przygotowują się do synchronizacji swoich systemów elektroenergetycznych z systemem Europy kontynentalnej, co ma nastąpić już za kilka dni. Kluczową rolę w tym projekcie odgrywa połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą – LitPol Link.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały o wzmocnieniu ochrony połączenia elektroenergetycznego ze wschodnim sąsiadem Polski. Za pośrednictwem LitPol Link nastąpi synchronizacja systemów elektroenergetycznych Estonii, Litwy i Łotwy z systemem europejskim.

Kraje bałtyckie odłączają się od Rosji

Obecnie Estonia, Litwa i Łotwa pracują synchronicznie z systemem IPS/UPS zarządzanym przez Rosję, jednak 8 lutego 2025 r. odłączą się od niego, a 9 lutego zostaną zsynchronizowane z systemem europejskim. W związku z tym spodziewanym wydarzeniem na trasę LitPol Link kontrolnie ruszyły śmigłowce PSE, które patrolują to połączenie elektroenergetyczne.

REKLAMA

LitPol Link działa od 2015 r. i łączy stacje Ełk Bis w Polsce oraz Alytus (Olita) na Litwie. Jest to dwutorowa linia o napięciu 400 kV.

Ochrona infrastruktury jest priorytetem dla PSE. Spółka dysponuje własnymi śmigłowcami i dronami, które znacznie ułatwiają monitorowanie bezpieczeństwa linii i stacji. Współpracujemy przy tym z odpowiednimi służbami oraz naszymi sąsiadami. Z uwagi na napiętą sytuację geopolityczną w Europie spółka ma również plany dodatkowego wzmocnienia własnych zasobów technicznych związanych z fizyczną ochroną urządzeń przesyłowych – powiedział prezes PSE Grzegorz Onichimowski.

Jak podaje PSE, śmigłowce spółki są wyposażone w specjalistyczne urządzenia ułatwiające ocenę stanu infrastruktury i wykrycie potencjalnych zagrożeń w jej pobliżu.

 

Śmigłowiec patrolujący PSE
Źródło: PSE

Cele energetyczne krajów bałtyckich

Litwa, Łotwa i Estonia przygotowywały swoją infrastrukturę energetyczną do synchronizacji z systemem Europy kontynentalnej. Kluczową rolę w stabilizacji krajowych systemów odegrają wielkoskalowe magazyny energii.

Litwa

Na Litwie elementem planu było wdrożenie największych w naszej części Europy bateryjnych magazynów energii. Łączna ich moc i pojemność wynosi 200 MW/200 MWh. Ich budowa zaczęła się latem 2022 r. i trwała tylko kilka miesięcy. Baterie zaprojektowane są w taki sposób, by w razie potrzeby litewski system elektroenergetyczny mógł pracować w trybie wyspowym. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Litwini uruchamiają duże magazyny energii.

REKLAMA

Litwa zamierza dalej intensywnie rozwijać technologię magazynowania energii. Jesienią 2024 r. Komisja Europejska zatwierdziła litewski program wsparcia dla magazynów energii zakładający budowę magazynów o pojemności co najmniej 1,2 GWh.

W swojej strategii energetycznej do 2050 r. rząd Litwy zakłada, że do tego czasu kraj będzie w 100 proc. samowystarczalny energetycznie i stanie się znaczącym regionalnym eksporterem energii. Więcej na ten temat w artykule: Nowe cele w strategii energetycznej Litwy.

Estonia

Jeszcze większe magazyny energii niż wdrożone już na Litwie buduje Estonia. Jesienią 2024 r. ruszyła z realizacją potężnego kompleksu bateryjnych magazynów, które również wesprą proces synchronizacji z europejską siecią. Obiekt o nazwie Baltic Storage Platform powstanie w Kiisa na północy kraju i osiągnie łączną moc i pojemność 200 MW/400 MWh. O szczegółach tego projektu można przeczytać w artykule: To będzie największy magazyn energii w naszym regionie.

Estonia zakłada, że do 2030 r. cała energia elektryczna używana przez ten kraj będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. O tych planach pisaliśmy w tekście: Estonia chce mieć 100 proc. OZE już w 2030. Jak tego dokona?.

Łotwa

Na Łotwie jesienią 2024 r. ukończono projekt bateryjnego magazynu energii o parametrach 10 MW/20 MWh. Poza wsparciem planu synchronizacji bałtyckiego systemu elektroenergetycznego z siecią pozostałych państw europejskich i zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw magazyn zbudowany przy farmie wiatrowej ma również przyczynić się do rozwoju rynku regulacji częstotliwości systemów elektroenergetycznych w regionie. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Największy magazyn energii na Łotwie gotowy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.