Tauron chce budować ciepłownię z technologią power-to-heat
Nowe źródło ciepła, którego budowę rozważa Tauron, powstałoby na Śląsku. System ma objąć jednostkę kogeneracyjną przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, technologię power-to-heat oraz akumulator ciepła.
Na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie może powstać nowoczesna ciepłownia z systemem hybrydowym. Obok bloku kogeneracyjnego przystosowanego do wytwarzania energii i ciepła na bazie paliw zeroemisyjnych system objąłby jednostkę wykorzystującą technologię power-to-heat, a także magazyn ciepła.
Tauron podaje, że planowana instalacja mogłaby rozpocząć pracę przed 2030 r., a energia z tego hybrydowego systemu ma zastąpić wolumen produkowany w obecnej jednostce węglowej.
Dekarbonizacja ciepłownictwa pod znakiem Taurona
Przedsięwzięcie w Będzinie ma być kolejnym etapem realizacji strategii Grupy Tauron ogłoszonej przez zarząd na lata 2025-2035. Program dekarbonizacji obszaru Ciepła zakłada przekazanie do eksploatacji ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych w perspektywie 2030 r.
– Transformacja ciepłownictwa to nie tylko dekarbonizacja, ale też zapewnienie stabilnych i przystępnych cen ciepła dla odbiorców końcowych. Budowa nowoczesnego systemu ciepłowniczego na terenie Elektrowni Łagisza jest kolejnym krokiem w realizacji naszej strategii, którą zakomunikowaliśmy 17 grudnia. Zmieniona konfiguracja pozwoli na maksymalizację produkcji z kogeneracji, zwiększając efektywność energetyczną układu – powiedział Grzegorz Lot, prezes zarządu spółki Tauron Polska Energia.
Zgodnie z projektem centrum nowego systemu będzie wysokosprawny blok gazowy, przystosowany do spalania paliw zeroemisyjnych. Jego planowana moc wyniesie około 120 MWe/140 MWt. Średnioroczny wskaźnik emisyjności tej jednostki nie przekroczyłby poziomu 270 kg CO2 na MWh. Układ zostanie uzupełniony kotłem elektrodowym, magazynem ciepła i kotłami rezerwowymi, tak by zapewnić jego efektywność ekonomiczną przy jednoczesnej stabilizacji systemu elektroenergetycznego zarówno w okresach niedoboru, jak i nadwyżek energii.
Jednocześnie Tauron podjął decyzję o niekontynuowaniu prac nad budową kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe i 250 MWt z uwagi na ryzyko nieutrzymania opłacalności projektu.
Peakery gazowe
Tauron rozważa również opcję inwestycji w elastyczne i wysokosprawne gazowe jednostki szczytowe o mocy od 200 do 600 MW w wybranych lokalizacjach, w których obecnie pracują elektrownie węglowe, w tym właśnie na terenie Elektrowni Łagisza. Jednostki te byłyby wprowadzane w miejsce wyłączanych z eksploatacji przestarzałych jednostek węglowych. Jedocześnie wspierałyby stabilizację systemu, zwłaszcza w okresie wysokiej zmienności produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Spółka informuje, że ewentualna realizacja takich projektów będzie uzależniona od dostępności odpowiedniego systemu wsparcia.
Power-to-heat w Gdańsku
W 2022 r. PGE Energia Ciepła oddała do eksploatacji nową kotłownię o mocy 130 MW z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną. Instalacja znalazła się w gdańskiej elektrociepłowni.
Kotły elektrodowe pełnią w tym obiekcie funkcję rezerwowo-szczytową, zapewniając dostawy ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania. Umożliwiają one również zagospodarowanie nadwyżek zielonej energii elektrycznej i udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego.
Po roku pracy systemu PGE Energia Ciepła oceniła, że potencjał kotłów elektrodowych w ww. zastosowaniach jest obiecujący. O efektach ich pracy można przeczytać w artykule: PGE wdrożyło technologię power-to-heat. Jakie efekty?.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.