Ciepło spod ziemi ogrzeje muzeum na Śląsku
Muzeum Śląskie w Katowicach będzie ogrzewane ekologicznym źródłem ciepła pochodzącym spod ziemi. Pozwoli to na obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu.
Muzeum Śląskie powstało 10 lat temu na terenie zamkniętej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Mimo że ostatni węgiel wydobyto w tym miejscu ćwierć wieku temu, na terenie wciąż znajduje się czynna pompownia Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, podlegająca Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
Głównym celem pompowni jest niedopuszczenie do niekontrolowanego przepływu lub gwałtownego wdarcia się wody ze zlikwidowanych kopalń do czynnych zakładów górniczych.
Woda z kopalni do ogrzewania i chłodzenia
Spółka Restrukturyzacji Kopalń wraz z przejętymi zakładami górniczymi w stanie likwidacji wypompowuje około 100 mln m3 wody rocznie. Tylko 3 proc. wody trafia do podmiotów gospodarczych na cele przemysłowe i technologiczne, pozostała część natomiast – do cieków powierzchniowych. Woda wypompowywana z terenu dawnej kopalni Katowice trafia do Rawy, jednak w przyszłości Muzeum Śląskie zamierza wykorzystać ją do ogrzewania swoich obiektów.
List intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania podziemnych wód kopalnianych pompowanych na terenie dawnej KWK Katowice podpisali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu i Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz konsorcjum w składzie: Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk – przy udziale przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Przed podpisaniem listu intencyjnego przeprowadzono analizę, która potwierdziła realne możliwości zmiany sposobu ogrzewania muzealnej wizytówki Górnego Śląska i wykazała wysoką opłacalność takiego rozwiązania.
Jak podała SRK, projektowana instalacja dzięki siłowni geotermalnej ma odbierać ciepło z wód po ich wypompowaniu na powierzchnię i będzie zlokalizowana na kanale zrzutowym. Takie rozwiązanie nie ingeruje w dotychczasowy system pompowania i odprowadzania wód do środowiska naturalnego.
Kopalnia nowych możliwości
– Takiego działania i na taką skalę jeszcze nie było. Projekt wykorzystania pompowanych przez nas wód kopalnianych do ogrzewania lub chłodzenia Muzeum Śląskiego jest odpowiedzią na wyzwania środowiskowe. Czysta energia, prosto z wody, za pośrednictwem instalacji OZE – podkreśla Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Jak mówi Leszek Pietraszek, wicemarszałek województwa śląskiego, pomysł na wykorzystanie wód pokopalnianych potwierdza, że górnictwo nadal ma potencjał, nawet jeśli nie dotyczy on wydobycia węgla. – Dzięki wodom pokopalnianym można tworzyć rezerwuary wody pitnej albo na przykład ogrzać muzeum.
Z kolei dr Karol Makles, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego, podkreśla, że po raz kolejny w historii kopalnia Katowice może stać się kopalnią, tym razem kopalnią czystej, „białej” energii geotermalnej.
– Wykorzystanie wód pokopalnianych to krok w stronę ekologicznej transformacji regionu, a także szansa na nowe możliwości w zakresie energii odnawialnej i gospodarki cyrkularnej. W ciągu 20-25 lat, czyli tak jak zakłada umowa społeczna, zakończy się proces zamykania kopalń. Te zakłady możemy jednak wykorzystywać w inny sposób, dać im nowe życie i na nowo wykorzystać – podsumował Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Katowicach.
Wdrożenie tego innowacyjnego projektu jest częścią 5-letniej inwestycji, która obejmuje także rewitalizację nieużytkowanej dotąd części Muzeum Śląskiego. Wartość inwestycji wynosi 250 mln zł.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.