Chińczycy połączą gospodarstwa domowe w wirtualnej elektrowni

Chińczycy połączą gospodarstwa domowe w wirtualnej elektrowni
fot. Sonnen

Gospodarstwa domowe w Chinach połączy ogromna wirtualna elektrownia (VPP). Projekt zakłada korzyści finansowe dla mieszkańców, którzy dostosują pracę swoich urządzeń do bieżących potrzeb sieci.

W chińskiej prowincji Jiangsu powstać ma pierwsza wirtualna elektrownia (Virtual Power Plant, VPP) o mocy 1 GW dla gospodarstw domowych. Zintegruje ona miliony urządzeń, co umożliwi elastyczne sterowanie popytem i zwiększy stabilność sieci oraz możliwości wykorzystania energii odnawialnej.

Projekt realizuje przedsiębiorstwo Jiangsu Electric Power Company, należące do State Grid Corporation of China. Wirtualna elektrownia ma agregować takie urządzenia jak klimatyzatory i elektryczne podgrzewacze wody. Wykorzystywać będzie zaawansowane technologie big data, internetu rzeczy (IoT) i sztucznej inteligencji (AI), by umożliwić bardziej efektywne zarządzanie obciążeniem, szczególnie w okresach szczytowego zapotrzebowania latem i zimą.

REKLAMA

Elastyczne reagowanie na popyt

Właściciele urządzeń włączonych do wirtualnej elektrowni będą mogli uczestniczyć w programach redukcji zapotrzebowania na energię i otrzymają zachęty finansowe za dostosowanie swojego zużycia energii do bieżących potrzeb systemu energetycznego.

Kiedy prognozuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wysokie, operator sieci będzie wysyłał zaproszenia do mieszkańców za pośrednictwem ich urządzeń mobilnych, zachęcając ich do dostosowania ustawień temperatury urządzeń o dużej mocy w celu zmniejszenia zużycia i uzyskania korzyści w rachunkach za energię elektryczną – powiedział Duan Meimei, szef centrum zarządzania obciążeniem w Jiangsu Electric Power Company, w wywiadzie dla chińskiej agencji informacyjnej Xinhua.

REKLAMA

Koncern szacuje, że zmiana ustawienia temperatury typowego domowego klimatyzatora o 1 st. C może zmniejszyć zużycie energii o około 0,06 kW. Przy około 43 mln domowych klimatyzatorów działających w Jiangsu taka regulacja może się przełożyć na zmianę poboru mocy o prawie 2,6 GW.

W ramach chińskiego programu VPP w przyszłości wirtualna elektrownia objąć ma także m.in. używane przez gospodarstwa domowe pojazdy elektryczne.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.