Chińczycy połączą gospodarstwa domowe w wirtualnej elektrowni
Gospodarstwa domowe w Chinach połączy ogromna wirtualna elektrownia (VPP). Projekt zakłada korzyści finansowe dla mieszkańców, którzy dostosują pracę swoich urządzeń do bieżących potrzeb sieci.
W chińskiej prowincji Jiangsu powstać ma pierwsza wirtualna elektrownia (Virtual Power Plant, VPP) o mocy 1 GW dla gospodarstw domowych. Zintegruje ona miliony urządzeń, co umożliwi elastyczne sterowanie popytem i zwiększy stabilność sieci oraz możliwości wykorzystania energii odnawialnej.
Projekt realizuje przedsiębiorstwo Jiangsu Electric Power Company, należące do State Grid Corporation of China. Wirtualna elektrownia ma agregować takie urządzenia jak klimatyzatory i elektryczne podgrzewacze wody. Wykorzystywać będzie zaawansowane technologie big data, internetu rzeczy (IoT) i sztucznej inteligencji (AI), by umożliwić bardziej efektywne zarządzanie obciążeniem, szczególnie w okresach szczytowego zapotrzebowania latem i zimą.
Elastyczne reagowanie na popyt
Właściciele urządzeń włączonych do wirtualnej elektrowni będą mogli uczestniczyć w programach redukcji zapotrzebowania na energię i otrzymają zachęty finansowe za dostosowanie swojego zużycia energii do bieżących potrzeb systemu energetycznego.
– Kiedy prognozuje się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wysokie, operator sieci będzie wysyłał zaproszenia do mieszkańców za pośrednictwem ich urządzeń mobilnych, zachęcając ich do dostosowania ustawień temperatury urządzeń o dużej mocy w celu zmniejszenia zużycia i uzyskania korzyści w rachunkach za energię elektryczną – powiedział Duan Meimei, szef centrum zarządzania obciążeniem w Jiangsu Electric Power Company, w wywiadzie dla chińskiej agencji informacyjnej Xinhua.
Koncern szacuje, że zmiana ustawienia temperatury typowego domowego klimatyzatora o 1 st. C może zmniejszyć zużycie energii o około 0,06 kW. Przy około 43 mln domowych klimatyzatorów działających w Jiangsu taka regulacja może się przełożyć na zmianę poboru mocy o prawie 2,6 GW.
W ramach chińskiego programu VPP w przyszłości wirtualna elektrownia objąć ma także m.in. używane przez gospodarstwa domowe pojazdy elektryczne.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.