100 tys. klientów Taurona przeszło na zieloną energię
Niemal 100 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przeszło na korzystanie z energii odnawialnej oferowanej przez Tauron ze stałą ceną energii przez okres kilku lat. Tauron wyliczył, że od momentu wprowadzenia oferty klienci złożyli zamówienia na ponad 2,3 TWh zielonej energii.
Oferta, którą Tauron uruchomił 21 czerwca ubiegłego roku, umożliwia gospodarstwom domowym i firmom zakup energii z OZE w stałej cenie – odpowiednio na dziewięć i co najmniej pięć lat. Spółka podkreśla, że energia zakontraktowana w ramach tych umów pochodzi wyłącznie z jej odnawialnych źródeł.
Jak powiedział prezes spółki Tauron Sprzedaż Mariusz Purat, wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii Taurona spółka sprzedażowa może oferować coraz większe wolumeny czystej energii w dobrej cenie.
Niezmienna cena energii dzięki OZE
Grupa oferuje stałą cenę energii przez dziewięć kolejnych lat dla gospodarstw domowych i co najmniej pięć lat dla firm. Jest to możliwe dzięki nowym inwestycjom w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. W drugiej połowie tego roku klienci zakontraktowali w ten sposób łącznie ponad 2,3 TWh zielonej energii.
Zgodnie z zaprezentowaną w grudniu nową strategią Tauron zakłada dynamiczny wzrost mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii do 2035 r. W 2030 r. grupa planuje mieć 2,7 GW w OZE, a pięć lat później – 4,7 GW. To 570-proc. wzrost zielonych mocy w stosunku do 2023 r.
O tym, co uwzględniono w nowej strategii spółki, pisaliśmy szerzej w artykule: Nowa strategia Taurona w zakresie OZE. Czym różni się od wcześniejszych?.
Sumarycznie w technologiach zeroemisyjnych i magazynach energii Tauron zmierza osiągnąć 3,4 GW mocy zainstalowanej w 2030 r. i 6,1 GW w 2035 r.
Inwestycje Taurona
Łączna moc Taurona zainstalowana w OZE wynosi już niemal 800 MW. Grupa eksploatuje 12 farm wiatrowych o łącznej mocy 506 MW.
Obecnie Tauron buduje farmy wiatrowe o łącznej mocy 164,9 MW. Wśród inwestycji koncernu w energetykę wiatrową jest m.in. farma wiatrowa Sieradz, której uruchomienie planowane jest na 2025 r. Więcej na ten temat w artykule: Tauron zbuduje kolejną farmę wiatrową.
Niedawno w gminie Karlino, w województwie zachodniopomorskim, Tauron uruchomił farmę wiatrową Mierzyn o mocy 58,5 MW. Szerzej o tej inwestycji w artykule: Tauron oddał do eksploatacji dużą farmę wiatrową.
Państwowy koncern energetyczny aktywnie działa także na polu wielkoskalowych farm fotowoltaicznych. Firma buduje farmy PV o mocy 199 MW, m.in. farmę fotowoltaiczną w Bałkowie o mocy 54 MW, PV Proszówek o mocy 55 MW oraz PV Postomino o mocy 90 MW, która będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo. To pierwszy projekt Taurona realizowany w formule cable pooling.
W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW. Jak podaje spółka, po rozbudowie będzie to jej największa farma fotowoltaiczna, a także jedna z największych w Polsce. Więcej na jej temat w artykule: Największa farma fotowoltaiczna Taurona już działa.
Ekologiczne faktury
Tauron rozwija cyfrowe kanały komunikacji z klientami. Klienci, którzy korzystają z nowej oferty, otrzymują faktury w formie elektronicznej. Docelowo do klientów z tej grupy większość dokumentacji będzie przesyłana elektronicznie z wykorzystaniem technologii blockchain. Stanowi ona bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi, zapewniając ich integralność i niezmienność.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.