Hurtowe ceny energii w Polsce poniżej średniej europejskiej
W grudniu na rynku spot jedyny raz w 2024 r. średnia cena energii w Polsce znalazła się poniżej średniej europejskiej. Przyczynił się do tego wzrost mocy w OZE i spadek ceny węgla w Polsce przy równoczesnym wzroście ceny gazu w UE.
Analizę średnich cen energii na europejskim rynku dnia następnego (spot) i rynku terminowym przygotowali Krzysztof Mazurski i Wojciech Listoś, eksperci firmy analitycznej Energy Solution.
Spadki na rynku spot
W grudniu 2024 r. na rynkach dnia następnego (RDN) w Europie za 1 MWh płacono średnio 110,61 euro. Była to wartość o 5,38 euro/MWh (4,64 proc.) niższa niż w listopadzie. Eksperci wskazują, że tendencja spadkowa utrzymała się w pierwszym tygodniu stycznia br., co potwierdza, że listopad był wyjątkowo drogim miesiącem w całej Europie.
Na spadek cen w grudniu wpłynął przede wszystkim wzrost generacji mocy z odnawialnych źródeł energii. W czwartym kwartale 2024 r. zauważalny był zwłaszcza udział źródeł wiatrowych. Ponadto w grudniu przez dłuższy czas średnia wartość temperatur była minimalnie niższa w porównaniu do kilkuletnich średnich, jednak zdaniem analityków czynnik ten nie odbiegał od historycznych odchyleń tak mocno, jak miało to miejsce w listopadzie.
W Polsce w grudniu 2024 r. cena na rynku spot spadła do 108,31 euro/MWh, była więc o 2,30 euro/MWh (2,08 proc.) niższa niż średnia europejska. Taka sytuacja wystąpiła poza raz pierwszy (i jedyny) w całym ubiegłym roku. Jako przyczyny tego stanu rzeczy eksperci Energy Solution wskazują:
- wysoką generację mocy z OZE,
- niższy udział ubytków jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (średnio 19,70 proc. w grudniu względem 27,54 proc. w listopadzie),
- spadek cen węgla.
Jednocześnie w krajach europejskich odnotowane zostały dynamiczne wzrosty cen gazu, na którym w znacznym stopniu bazują jednostki wytwórcze tych krajów.
Czynnikiem wspierającym spadek hurtowych cen energii w analizowanej strefie było również ogólnie zmniejszone zapotrzebowanie na energię wynikające ze stagnacji europejskich gospodarek.
Mniejsza obniżka na rynku terminowym
Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE_Y) na rok 2025 wyniosła w grudniu 2024 r. 89,59 euro za 1 MWh, co oznacza spadek o 1,83 euro/MWh (2,01 proc.) względem listopada. Dynamika spadku była jednak ponad dwukrotnie mniejsza w zestawieniu z rynkiem spot. To pokazuje, jak podkreślają eksperci, że w ostatnim czasie krótkoterminowe czynniki cenotwórcze (m.in. pogoda i temperatura) odgrywały większą rolę w kształtowaniu cen energii.
Analitycy zaznaczają też, że średnia cena kontraktów rocznych na energię elektryczną w opisywanej strefie była niższa w ujęciu miesięcznym mimo dynamicznego wzrostu notowań uprawnień do emisji dwutlenku węgla (o 4,24 euro/t, +5,97 proc. m/m) oraz cen gazu ziemnego TTF (o 3,13 euro/MWh, +8,58 proc. m/m).
„Wyniki te wpłynęły na zmniejszenie korelacji pomiędzy tymi instrumentami. Na wzrosty cen gazu w największym stopniu wpłynęła niepewność dotycząca wygaszenia umowy na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę (umowa nie została finalnie przedłużona, ograniczając podaż surowca importowanego do Europy) oraz wysokie tempo poboru gazu z magazynów EU. Średni poziom magazynów spadł już poniżej 70 proc. i jest to poziom zdecydowanie niższy w porównaniu z okresem w 2024 i 2023 r.” – napisano w analizie.
W Polsce średnia cena kontraktów rocznych była w grudniu wyższa o 11,56 proc. niż średnia europejska – wyniosła 99,85 euro/MWh. Względem wartości z listopada była jednak nieznacznie niższa – o 0,68 euro/MWh. Najwyższe wyniki w grudniu zanotowano niezmiennie we Włoszech (120,51 euro/MWh) i Grecji (111,14 euro/MWh).
Energy Solution zajmuje się doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, obejmującym obszar merytoryczny, finansowy i prawny. Spółka ma doświadczenie w realizacji projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji oraz w przeprowadzaniu audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) i audytów energetycznych przedsiębiorstw. Od 2018 r. rozwija zaawansowany system telemetrii danych energetycznych, który działa w ponad 16 krajach Europy.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Wystarczyło, że Ukraina zakręciła rosyjski gaz i od razu skoczyły ceny prądu w krajach od niego uzależnionych. Gdyby nie to to znów mielibyśmy ceny powyżej średniej.
Gaz oczywiście został zakręcony od nowego roku, ale wiadomo było już wcześniej że do tego dojdzie, co odbiło się na cenach gazu.
https://bizblog.spidersweb.pl/cena-gazu-w-europie-ostro-w-gore