REKLAMA
 
REKLAMA

Taryfa dystrybucyjna G14dynamic. Takiej taryfy w Polsce jeszcze nie było

Taryfa dystrybucyjna G14dynamic. Takiej taryfy w Polsce jeszcze nie było
Tauron

Takiej taryfy dla odbiorców energii nie oferował jeszcze żaden z operatorów dystrybucyjnych w Polsce. Opłaty w nowej taryfie dystrybucyjnej mają zależeć od bieżącego zapotrzebowania na prąd w systemie elektroenergetycznym. Odbiorcy energii będą mogli zmniejszyć swoje rachunki, jednocześnie wspierając bilansowanie krajowej sieci. 

W 2024 r. w naszym kraju pojawiły się pierwsze oferty sprzedaży energii z ceną dynamiczną – zależną od bieżącego kształtowania się popytu i podaży energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Teraz pojawia się pierwsza dynamiczna oferta w zakresie dystrybucji, czyli drugiego oprócz ceny energii kluczowego składnika rachunków za prąd zużywany przez odbiorców końcowych.

Działający na południu Polski operator sieci dystrybucyjnych Tauron Dystrybucja wprowadza nową taryfę dynamiczną G14dynamic przeznaczoną dla klientów posiadających umowę na dystrybucję energii elektrycznej lub umowę kompleksową.

REKLAMA

Nowa taryfa dynamiczna G14dynamic to czterostrefowa taryfa, w której czas trwania poszczególnych stref doby: „zalecane użytkowanie”, „normalne użytkowanie”, „zalecane oszczędzanie”, „wymagane ograniczenie” jest określany w Energetycznym Kompasie – aplikacji i serwisie internetowym udostępnionym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Taryfa G14dynamic dla bardziej zaangażowanych odbiorców

Operator tłumaczy, że w nowej ofercie G14dynamic strefy doby nie są stałe w ciągu roku. Mają się zmieniać każdego dnia i będą uzależnione od zapotrzebowania na energię elektryczną w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Informacje o czasie ich trwania na dany dzień udostępnia PSE w godzinach wieczornych z jednodniowym wyprzedzeniem. Korzystanie z taryfy dynamicznej wymaga zatem od klienta większego zaangażowania: śledzenia zmieniających się stref doby oraz dostosowywania do nich swojego zużycia prądu.

Maciej Mróz, wiceprezes zarządu Taurona Dystrybucji ds. operatora, informuje, że taryfa G14dynamic jest adresowana do odbiorców z grup taryfowych G, w tym do gospodarstw domowych, którzy mają licznik zdalnego odczytu i mogą elastycznie dostosowywać swój pobór energii elektrycznej w ciągu doby, korzystając z Energetycznego Kompasu.

– Połączenie tych dwóch elementów, czyli możliwości dostosowania zużycia prądu z wykorzystaniem Kompasu Energetycznego, może prowadzić do skutecznego obniżenia rachunków za prąd – zapewnia Maciej Mróz.

Aby korzystać z grupy taryfowej G14dynamic, klient powinien złożyć w Tauronie Dystrybucji wniosek o zmianę grupy taryfowej dla usług dystrybucji energii elektrycznej i dokonać odpowiednich zmian w umowie na dystrybucję energii elektrycznej lub umowie kompleksowej. Zgodnie z taryfą klient może zmienić wybraną grupę taryfową raz na 12 miesięcy, a w przypadku zmiany stawek opłat – w okresie 60 dni od dnia wejścia w życie nowej taryfy,.

Tauron Dystrybucja podkreśla, że nowa grupa taryfowa G14dynamic będzie jednym z elementów szerszego programu tego operatora dotyczącego elastycznego zarządzania energią elektryczną w sieci elektroenergetycznej.

Taryfa dystrybucyjna Taurona w 2025 podrożeje o 3,1 proc.

W taryfie oferowanej przez Tauron Dystrybucję obowiązującej w 2025 r. nie zmienia się średnia cena sprzedaży usług dystrybucyjnych w grupach taryfowych G, które dotyczą energii dostarczanej do gospodarstw domowych. Zmianie ulega natomiast średnia cena sprzedaży usług dystrybucyjnych ogółem – ta wzrasta o 3,1 proc. w porównaniu do średniej ceny ogółem w taryfie z 2024 r.

REKLAMA

Operator tłumaczy, że w skład części stawki dystrybucyjnej określanej na podstawie prowadzenia działalności koncesjonowanej wchodzą koszty dostaw energii elektrycznej, eksploatacji i konserwacji, a także rozbudowy i modernizacji infrastruktury energetycznej w sposób gwarantujący niezawodność funkcjonowania systemu dystrybucyjnego oraz utrzymywania jej w stanie umożliwiającym przyłączanie kolejnych odbiorców do sieci.

W taryfie dystrybucyjnej uwzględnione są również opłaty wynikające z przepisów prawnych, które są wyszczególnione na rachunku za energię elektryczną. Są to:

  • stawka opłaty kogeneracyjnej, która w 2025 r. zmniejszy się z 6,18 zł/MWh do 3 zł/MWh. Opłata ta jest związana z systemem wsparcia dla energii produkowanej w procesie kogeneracji;
  • stawka opłaty mocowej – od 1 stycznia do końca czerwca 2025 r. dla gospodarstw domowych wyniesie 0 zł. Opłata mocowa ma na celu finansowanie bezpieczeństwa energetycznego i jest mechanizmem wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania mocy do sieci. Głównym uzasadnieniem jej wprowadzenia była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej;
  • opłata OZE – wzrośnie z 0 zł/MWh do 3,50 zł/MWh. Jej celem jest wsparcie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł oraz funkcjonowanie mechanizmów, które pomagają w osiągnięciu wysokiego udziału „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym;
  • stawka jakościowa – dotychczas była to opłata za korzystanie z systemu elektroenergetycznego;
  • stawka opłaty przejściowej – nie zmienia się w roku 2025. To opłata związana z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych.

Tauron określa powyższe komponenty rachunków za energię wystawianych odbiorcom jako „opłaty przenoszone”.

– Składniki opłat pojawiające się na fakturze za usługi dystrybucyjne dzielimy na te wynikające z kosztów prowadzenia działalności operatora systemu dystrybucyjnego przez Tauron Dystrybucję, są to m.in. koszty utrzymania oraz rozbudowy infrastruktury firmy, a także te, które wynikają z przepisów prawa i finalnie nie trafiają do operatora, są to tzw. opłaty przenoszone – tłumaczy Renata Szczepaniak, rzeczniczka prasowa firmy.
.

.

Zamrożona cena energii w 2025 tylko dla gospodarstw domowych

Oprócz nowych zasad naliczania kosztów dystrybucji energii na rachunkach odbiorców końcowych od 1 stycznia 2025 r. obowiązują także nowe zasady ustalania cen energii. Dla odbiorców z grupy gospodarstw domowych zachowane zostanie - przynajmniej do 30 września 2025 r. - mrożenie ceny energii. Inaczej będzie w przypadku pozostałych odbiorców. Więcej na ten temat w artykule: Tyle zapłacimy za energię w 2025.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Jakieś zobowiązania ilościowe np. min 2 godziny na dobę najtańszej taryfy? Czy nie? Możliwa najdroższa taryfa „zalecane oszczędzanie” od poniedziałku do piątku? Jeszcze sporo musi minąć aby Tauron dorósł do oczekiwań.

Trzeba przeanalizować dane, które PSE publikuje w „Energetycznym kompasie” – aplikacji i serwisie internetowym. Nikt nie powiedział, że dane opublikowane dzień wcześniej nie zmienią się w ciągu bieżącego dnia. PSE je aktualizuje w danym dniu. Te godziny nie są stałe. Klient musi na bieżąco śledzić publikację tych danych w danym dniu. Jakie dane będą podstawą do rozliczeń przez Tauron ?

Do expert: te dane będzie można przeanalizować najwcześniej za rok aby wyciągnąć jakiś miarodajne wnioski. Na razie taryfa dla optymistów. Umowa wygląda w skrócie tak: Tauron zrobi co będzie chciał, wyfakturuje ile będzie mu pasowało. Bierzesz?

to jest taryfa pod magazyn energii ktory jest wstanie kozystac z ceny dnia nasterpnego lub ceny bierzacej i laduje sie kiedy przewidywana cena jest niska a rozladowuje sie kiedy cena jest wysoka. W polsce mozna nawet sprzedawac do sieci energie z magazynu np wieczorek kiedy ceny sa wysokie

Codzinne śledzenie stref i dostosowywanie swojego życia. Bez sensu. Podziękuję.

Dziwne to, że nie ma taryfy G14 w sprzedaży energii. To jak to ma wygladać dystrybucja G14 a sprzedaż G11/G12(W)/G13? Taka hybryda.

@ Piotr – taryfy z pewnością będą oparte o stawki na TGE i prawdopodobnie w każdej dobie będą co najmniej 3 taryfy, ostatnia nie zawsze. Inną sprawą jest wysokość marży, bo chociaż OSD mają obowiązek przedstawienia taryf, niektóre z tych złodziejskich spółek spełniły „obowiązek” i dały zaporowe stawki. @ekspert – PSE nie ustala cen na giełdzie.

Do Sprzedawca PV: proszę zapoznać się z Taryfą G14dynamic zatwierdzoną na 2025 r. dla Tauron Dystrybucja przez Prezesa URE Tam są podane stawki dla 4 stref. W zakresie PSE nie pisałem, że ustalają ceny na giełdzie.

Mam smart dom na Home Assistant, który ma możliwość łączenia się praktycznie z wszystkim i włączać ogrzewanie CO i CWU kiedy chce. Ciekawe co Tauron wymyśli za automatyzacje? Znając polskie realia to godziny taniego prądu ogłosi przez tauronu w liście przez pocztę polską 🙂

Przecież oni zmieniają przyporządkowanie godzin do stref w ciągu danego dnia, już po fakcie. To jak niby mam to wykorzystać dodają kryształową kulę.

Dobra, poszperałem i dla Wrocławia Tauron ma w G14dynamic następujące stawki:
Usługi dystrybucji energii ( netto ):
odpowiednio 0,0118 zł/kWh
0,0470 zł/kWh
0,3528 zł/kWh
2,3521 zł/kWh
Dla G11 jest to 0,2541 zł/kWh
Co do cen energii to z
https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/prad-z-usluga/ceny-dynamiczne
wynika że będzie to RDN dla Fixingu I.
Pytanie jak będą rozliczane ceny ujemne i czy będzie uwzględniana maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych.
A i trzeba rozliczać się w miesięcznym okresie rozliczeniowym czyli mamy dodatkowo 5 zł na miesiąc.

Ciekawe dla kogo ta propozycja. Zwykły człowiek oczekuje prądu w domu po rozsądnej cenie. Operator ma ludzi i czas do liczenia i ustalania ceny końcowej.

To taryda dla tych co mają magazyn energii lub conajmniej grzeją akumulacyjnie dom. + automatyka co ustawi zaałaczanie o określonych godzinACH. cENY magazynów tak spadają że za chwilę bedzie to normalna praktyka

Ciekawe czy nie ma w tej taryfie jakiś dodatkowych opłat albo wyższego abonamentu. Życie już mnie nauczyło że nie da się mieć czegoś taniej

Ale pierdół w tych komentarzach….
– stawki macie dystrybucji w taryfie.
– niektórzy mylą cenę energii z taryfą…. (może być różna przeciez)
– jak ktoś już przeszedł na ceny dynamiczne to i tak ma rozliczanie miesieczne…
– na psem są dane historyczne więc idzie wyliczyć cały poprzedni rok jak by wychodził (ja sobie wyliczylem)
– tauron nie rozlicza energii po ujemnych cenach. Doczytajcie o cenie minimalnej.
– całe szczęście mozna kupować od innych niż tauron 😉

Ciekawym / sprzecznym podejściem jest to że np pse czasami wbijał status zalecane oszczędzanie a godzina 13 gdzie sam tauron ma niższe stawki np dla g12. Czyli w jednej taryfie sami będą zalecali pobieranie a w g14 blokowali te same godziny stawką. To tak na szybko dla kogoś zainteresowanego tym rozliczaniem dystrybucji.

@Wojt, jasne, że można kupować od kogoś innego niż Tauron, ale tu jest dyskusja o dystrybucji a nie o sprzedaży. Dystrybutora nie można zmienić. Oczywiście to dobrowolna taryfa, wiec i to nie jest problemem póki co. Problem jest gdzie indziej – co z tego, że sprawdzisz dane historyczne jak pse zmienia te godziny po fakcie. Wieczorem sprawdzasz sobie następny dzień, planujesz zużycie, widzisz, ze o 9:00-10:00 rano ma być względnie tania strefa (S2) planujesz wtedy zużycie, ale po 12 czyli dawno po tej 9-10 pse zmienia że jednak o 9:00 to była droższa strefa (S3). Czy Tauron weźmie pierwotne przypisanie stref czy te ostanie?

Raz wpadamy w najwyższą strefę i cały misterny plan się sypie 😉

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA