NFOŚiGW zapowiada inwestycje kapitałowe w OZE i magazyny energii
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada inwestycje kapitałowe w projekty związane z transformacją energetyczną. Do wydania na ten cel będzie miał ponad 1 mld euro.
Środki na nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będą pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy. Budżet programu „Instrument wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej” ma wynieść aż 1,1 mld euro.
Celem nowego programu ma być wsparcie polskich przedsiębiorstw – w formie inwestycji kapitałowych – w obszarze szeroko pojętej transformacji energetycznej. Obejmie to inwestycje w odnawialne źródła energii, magazynowanie energii i elektromobilność.
Pieniądze z programu mają być przeznaczone przede wszystkim na nabycie i objęcie udziałów oraz akcji przedsiębiorstw tworzących zaawansowane produkty w łańcuchach wartości w obszarze nisko- lub zeroemisyjnej energetyki i mobilności. Beneficjentami będą mogły zostać małe, średnie i duże firmy oraz spółki o średniej kapitalizacji.
Co trzeba przygotować?
NFOŚiGW informuje, że na etapie składania wniosków wymagane będą m.in. następujące dokumenty:
- Test Prywatnego Inwestora,
- Studium Wykonalności,
- Biznes Plan,
- analizy związane z wymaganiami DNSH (ang. Do No Significant Harm, zasada nieczynienia znaczącej szkody środowisku),
- sprawozdania finansowe za 3 ostatnie lata i aktualne sprawozdanie F-01,
- w uzasadnionych przypadkach – Zielone Plany Przejścia.
Ocena wniosków oraz due diligence zgłoszonych przedsięwzięć mają być realizowane przez NFOŚiGW przy wsparciu ekspertów zewnętrznych. Rekomendację przyznania dofinansowania przez Narodowy Fundusz ma podejmować Komitet Inwestycyjny złożony z ekspertów niezależnych od rządu – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej dotyczącej wdrażania KPO – tzw. Council Implementing Decission (CID).
Kiedy ruszy nabór wniosków?
W najbliższym czasie NFOŚIGW chce przeprowadzić konsultacje programu priorytetowego o nazwie „Instrument wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej”. Mają się one odbyć w pierwszym kwartale 2025 r. Fundusz ma także skonsultować z Ministerstwem Klimatu i Środowiska strategię inwestycyjną, która szczegółowo zidentyfikuje obszary inwestycyjne, a także określi warunki wsparcia oraz wymagania wobec wnioskodawców.
Ogłoszenie naboru wniosków jest planowane na drugi kwartał 2025 r., a w kolejnym kwartale ma nastąpić ich ocena. Następnym etapem mają być inwestycje kapitałowe, które podejmie NFOŚiGW. Zawieranie umów z beneficjentami planowane jest na ostatni kwartał 2025 r., a zakończenie transferu środków ma nastąpić do połowy 2026 r.
Uwagi do programu można zgłaszać do końca stycznia 2025 r. pod adresem instrument.dlagospodarki@nfosigw.gov.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.