Zmiany dla prosumentów i nie tylko. Nowe prawo wchodzi w życie

Zmiany dla prosumentów i nie tylko. Nowe prawo wchodzi w życie
Erhard Renz, flickr cc

Większość przepisów zawartych w ostatniej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii wchodzi w życie z końcem 2024 r. Zmiany obejmą między innymi prosumentów korzystających z net-billingu.

W Dzienniku Ustaw RP w piątek 13 grudnia została opublikowana – po wcześniejszym przyjęciu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta – nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach. Wprowadza ona szereg zmian w zakresie rozliczeń prosumentów, rozliczeń wytwórców energii odnawialnej korzystających z sytemu FIT/FIP, przyspieszenia inwestycji w OZE i wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych.

Większość nowych przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o OZE weszła w życie 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Ustaw. Pozostałe – jak przepisy dotyczące wirtualnego prosumenta – zaczną obowiązywać w późniejszym terminie.

REKLAMA

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które zawiera najnowsza nowelizacja.

Net-billing dla prosumentów na nowych zasadach

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o OZE zawiera istotne zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem. Nowe przepisy dla prosumentów, które zaczęły obowiązywać 27 grudnia 2024 r., mają sprawić, że ta forma rozliczeń stanie się bardziej opłacalna.

Taki efekt ma według autorów nowych przepisów przynieść przede wszystkim zwiększenie wartości energii oddawanej do sieci i rozliczanej według ceny RCEm/RCE – poprzez uwzględnienie współczynnika korekcyjnego 1,23. W ten sposób wartość depozytu prosumenckiego w net-billingu będzie wyższa, co powinno się przełożyć na obniżenie rachunków za energię pobieraną z sieci.

Nowe prawo zapewni wybór wariantu rozliczeń prosumentom, którzy korzystają z net-billingu i którzy uruchomili działalność przed 1 lipca 2024 r. Wtedy zmieniony został sposób ustalania ceny za energię wprowadzaną do sieci – ze średniej miesięcznej ceny RCEm na ceny obejmujące poszczególne okresy niezbilansowania (na razie te ceny zmieniają się co godzinę, ale mają się zmieniać do kwadrans).

O ile prosumenci objęci net-billingiem będą generalnie rozliczani po cenie RCE, o tyle dla ww. grupy prosumentów przewidziano wyjątek. Będą oni mogli pozostać przy cenie RCE lub wrócić do ceny RCEm. Dodatkowo autorzy nowelizacji chcieli zachęcić tych prosumentów do pozostania przy cenie RCE, oferując im wyższą wartość zwrotu nadpłaty za niewykorzystany po roku depozyt prosumencki w wysokości 30 proc. Pozostali prosumenci będą mogli otrzymać – jak dotychczas – maksymalnie 20 proc. niewykorzystanego depozytu. Po wyborze rozliczania godzinowego ponowne przejście na system miesięczny nie będzie możliwe.

Znowelizowana ustawa doprecyzowuje także sposób ustalenia wartości depozytu prosumenckiego w momencie przejścia prosumentów z rozliczeń w net-meteringu na net-billing, a także zmniejsza częstotliwość korekt miesięcznych cen RCEm.

Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, najnowsze zmiany w zakresie net-billingu obejmą ponad 400 tys. prosumentów korzystających z tej formy rozliczeń. Wszystkich prosumentów w Polsce jest około 1,5 miliona.

Zmiany w systemach FIT/FIP

Najnowsza nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza zmiany w ramach programów wsparcia FiT/FiP dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE i dla wytwórców biometanu.

Od 1 stycznia 2026 r. prawo do gwarantowanego odbioru energii przez sprzedawcę zobowiązanego oraz zwolnienie z kosztów bilansowania handlowego będą mieć tylko wytwórcy w nowo uruchomionych instalacjach OZE o mocy poniżej 200 kW. Wcześniej – w okresie przejściowym obowiązującym do końca 2025 r. – takie prawo będzie przysługiwało wytwórcom w instalacjach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 400 kW.

REKLAMA

Przyspieszenie inwestycji w OZE

W nowelizacji ustawy o OZE znajdziemy też przepisy mające uprościć procesy inwestycyjne w energetyce odnawialnej. Mają one skrócić terminy realizacji wybranych projektów OZE.

Nowe prawo ma zwłaszcza przyspieszyć uruchomienie:

  • systemów fotowoltaicznych na budynkach i współpracujących z nimi magazynów energii,
  • pomp ciepła,
  • urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE,
  • nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji OZE.

.

.

Nowe ulgi dla przedsiębiorstw energochłonnych

Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do nowych unijnych Wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska (Wytyczne CEEAG).

W ramach CEEAG zaktualizowana została lista sektorów, którym może być przyznawana pomoc w postaci ulg dotyczących obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia, a także ilości energii elektrycznej zakupionej i zużytej przez odbiorcę przemysłowego objętej opłatami OZE i opłatą kogeneracyjną.

W odniesieniu od zasad CEEAG w ustawie zapisano mechanizm warunkowości. Zakłada on, że skorzystanie z ulg powiązane będzie z obowiązkiem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ten warunek będzie można spełnić, m.in. realizując przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, dla których okres zwrotu nakładów nie przekracza 3 lat, lub zużywając na własne potrzeby przynajmniej 30 proc. bezemisyjnej energii.

Zmiany dla wirtualnego prosumenta za pół roku

Część przepisów z nowelizacji ustawy o OZE dotyczących ulg dla przedsiębiorstw energochłonnych weszła w życie dzień po ogłoszeniu nowego prawa w Dzienniku Ustaw, a więc 14 grudnia 2024 r. Dla niektórych przepisów przewidziano natomiast dłuższe vacatio legis. Dotyczy to m.in. wirtualnych prosumentów. Zmiany w rozliczeniach dla tej grupy prosumentów wejdą w życie 2 lipca 2025 r., co pokrywa się z terminem wprowadzenia w Polsce przepisów dotyczących wirtualnego prosumenta.

Piotr Pająk

Piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o