Dofinansowanie na rozwój systemów ciepłowniczych w Małopolsce
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolskiego 2021-2027 beneficjenci z regionu mogą otrzymać dofinansowanie na rozwój systemów ciepłowniczych, OZE i magazynów energii.
Zarząd Województwa Małopolskiego jako Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027 rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 8 – Fundusze europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej, Działania 8.11 – Transformacja energetyczna, typu projektu D – Rozwój systemów ciepłowniczych.
Dotacja na transformację energetyczną w ramach programu rozwoju systemów ciepłowniczych ma pomóc we wdrażaniu ciepłownictwa systemowego. Wsparcie jest ukierunkowane na budowę, rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych oraz inwestycje w odnawialne źródła energii i magazyny energii.
Dofinansowanie dotyczy projektów realizowanych na terenie zachodniej części województwa małopolskiego. Do rozdysponowania jest ponad 45 mln zł. Nabór potrwa do 7 lutego 2024 r. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na lipiec 2025 r. Wnioski o dofinansowanie projektu można składać wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem Internetowego Generatora Aplikacyjnego.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
W ramach Priorytetu 8 – Fundusze europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej, Działania 8.11 – Transformacja energetyczna, typu projektu D – Rozwój systemów ciepłowniczych dofinansowanie mogą otrzymać:
- jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia oraz jednostki organizacyjne działające w imieniu JST,
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST,
- małe, średnie i duże przedsiębiorstwa,
- przedsiębiorstwa energetyczne,
- wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y.
Co podlega dofinansowaniu?
W ramach naboru do projektu wsparciem objęto inwestycje z zakresu rozwoju systemów ciepłowniczych realizowane w Małopolsce Zachodniej, czyli na terenie powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i/lub wadowickiego.
Nabór obejmuje typ projektu D – Rozwój systemów ciepłowniczych, który realizowany będzie poprzez inwestycje w rozwój i transformację ciepłownictwa systemowego.
Dofinansowanie otrzymane w ramach naboru beneficjenci muszą przeznaczyć na:
- remont i modernizację, w tym przebudowę sieci ciepłowniczych/chłodniczych (bez konieczności zmiany źródła ciepła) w celu poprawy efektywności energetycznej systemów ciepłowniczych;
- inwestycje w produkcję energii cieplnej, pod warunkiem że planowane do wsparcia instalacje produkujące energię cieplną bazują wyłącznie na OZE;
- magazyny energii – tylko wówczas, kiedy są elementem projektu.
Dofinansowanie mogą uzyskać projekty dotyczące systemów ciepłowniczych o mocy zamówionej powyżej 5 MW.
Ile przeznaczono na dofinansowanie?
Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektu w ramach naboru wynosi 45 385 897,50 zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85 proc. wydatków kwalifikowanych projektu.
Kiedy i jak składać wnioski?
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem Internetowego Generatora Aplikacyjnego (IGA) do 7 lutego 2025 r. do godziny 15.00. Planowany termin rozstrzygnięcia naboru to lipiec 2025 r.
Niezbędne dokumenty, regulamin naboru, wzór wniosku o dofinansowanie, wzór umowy o dofinansowanie dostępne są na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Dlaczego nie ma takich programów dla indywidualnych gospodrstw domowych, bardzo interesująca kwestia.