Czesi pożyczą setki milionów euro, żeby przyłączyć 5,5 GW w OZE
Planowana modernizacja czeskiej sieci elektroenergetycznej ma znacznie zwiększyć możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii. W jej przeprowadzeniu pomoże kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Czeskie przedsiębiorstwo energetyczne ČEZ pozyskało kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wysokości 400 mln euro. Środki mają być przeznaczone na modernizację i rozbudowę krajowej sieci dystrybucji energii elektrycznej. To zaś ma docelowo zwiększyć niezależność energetyczną Czech dzięki rozwojowi OZE i zapewnić niezawodność dostaw energii do odbiorców.
Prace ČEZ finansowane z kredytu EBI mają zostać zakończone w 2026 r.
Miejsce dla źródeł OZE w skali giga
W ramach projektu ČEZ zamierza zainstalować zdalnie sterowane systemy dostaw energii oraz zbudować infrastrukturę umożliwiającą integrację nowych odnawialnych źródeł energii, takich jak elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe. Przedsiębiorstwo podaje, że dzięki kredytowi z EBI odnowi sieć energetyczną, która będzie w stanie przyjąć do 5,5 GW nowych mocy z OZE.
– ČEZ modernizuje i dekarbonizuje swój portfel elektrowni, a także ułatwia przejście na zeroemisyjny czeski sektor energetyczny. Ogólny wolumen naszych inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznej rośnie z każdym rokiem i stopniowo zmienia kształt całego środowiska dystrybucyjnego, w którym rośnie zapotrzebowanie na szybszy dostęp do informacji. Nowoczesne technologie przenikną do wszystkich części sieci elektroenergetycznych, a współpraca z EBI zobowiązuje nas do przyspieszenia tego procesu – powiedział Martin Novák, dyrektor finansowy ČEZ.
Nowy kredyt jest efektem finansowania udzielonego ČEZ przez EBI w 2022 r. w wysokości 790 mln euro. Dotychczas Europejski Bank Inwestycyjny przekazał czeskiej grupie energetycznej łącznie prawie 2,8 mld euro na projekty, które przyczyniają się do niezawodnych i wydajnych dostaw energii elektrycznej oraz bardziej ekologicznego wytwarzania energii w Czechach.
Dodatkowe 45 mld euro na realizację REPowerEU
Europejski Bank Inwestycyjny wskazuje, że udzielony czeskiemu przedsiębiorstwu kredyt jest zgodny z inicjatywą Unii Europejskiej REPowerEU, która ma na celu zmniejszenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenie zielonej transformacji. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na trudności i zakłócenia na globalnym rynku energii spowodowane wywołaną przez Rosję wojną. Zakłada m.in. produkcję czystej energii i dywersyfikację jej dostaw.
Plan REPowerEU jest wspierany środkami finansowymi i prawnymi, które mają się przyczynić do budowy nowej infrastruktury energetycznej w Europie. W 2023 r. inwestycje EBI w ramach REPowerEU wzrosły do 21 mld euro. W ciągu 5 lat Grupa EBI zapewni dodatkowe wsparcie w wysokości 45 mld euro na rzecz realizacji planu. Będzie finansować inicjatywy przedsiębiorstw i organów publicznych pracujących nad projektami dotyczącymi czystej energii, m.in. w zakresie strategicznych technologii zerowych netto oraz wydobycia, przetwarzania i recyklingu surowców krytycznych. Finansowanie zostanie w pełni uruchomione do 2027 r. Według wyliczeń EBI zmobilizuje ono ponad 150 mld euro na inwestycje w docelowych sektorach.
W ciągu ostatniej dekady Grupa EBI przeznaczyła około 108 mld euro na sektor energetyczny Unii Europejskiej i dodatkowe finansowanie projektów związanych z czystą energią na całym świecie.
Miliardy dla Orlenu na modernizację sieci
Ostatnio także Grupa Orlen otrzymała od EBI finansowanie w wysokości 3,5 mld zł na rozwój sieci w latach 2024-2025. Wartość pierwszej podpisanej umowy wyniosła 900 mln zł.
Projekt zrealizuje Energa Operator z grupy Orlen. Więcej na ten temat w artykule: Orlen zainwestuje miliardy w modernizację sieci dystrybucji energii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.